Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uludağ'da kaybolan amatör dağcı kar mağarası yaparak hayata tutundu

01.02.2013 12:24
Uludağ'da mahsur kalan amatör dağcı kendi yaptığı kar mağarası sayesinde kurtuldu.

Uludağ'da mahsur kalan amatör dağcı sıfırın altında eksi 20 derece soğukta yaptığı kar mağarası sayesinde hayatta kaldı. Edinilen bilgiye göre Uludağ'da tatil yapmaya gelen elektrik yüksek mühendisi Abdullah Özgüven (46), dün saat 15.00 sıralarında kaldığı PTT Misafirhanesi'nden ayrılıp kayak yapmak için zirveye çıktı. Zirvede Kuşaklıkaya bölgesine giden dağcı Rasat Tepe mevkiine geldiğinde yoğun kar yağışı ve tipiden dolayı yolunu kaybetti. Yolunu bulamayacağını anlayan Özgüven, telefonla jandarmaya kaybolduğunu haber verdi.

 

Bunun üzerine harekete geçen Jandarma Arama Kurtarma, Sivil Savunma ve NAK ekipleri, amatör dağcının verdiği GPS koordinatlarına göre çalışma başlattı. Yoğun kar ve tipiden dolayı gece başarılı olamayan ekipler, cep telefonu ile ulaştıkları Abdullah Özgüven'den kardan mağara yaparak oraya sığınmasını istedi. Kendisi de amatör dağcı olan Özgüven, kardan mağara yaparak oraya sığında.

Ekipler sabah saatlerinde havanın da sakinleşmesi ile birlikte arama çalışmalarına hız verdi. Saat 07.30 sıralarında zirveye doğru yola çıkan ekipler, saat 08.30 sıralarında dağcıyı koordinatları önceden belirlenen noktadan alarak İkinci Oteller Bölgesi'ne doğru yola çıktı. Oteller bölgesine getirilen Abdullah Özgüven, buradan konulduğu ambulansla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi.

Hastaneye getirilişinde kendisine gazetecilerin "Korktunuz mu" şeklinde ki sorusuna "Hayır hiç korkmadım" şeklinde cevap veren Abdullah Özgüven, burada tedavi altına alındı. Abdullah Özgüven'in durumunun iyi olduğu belirtildi. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesinde profesör olduğu öğrenilen eşi Halise Özgüven de kendisi ile birlikte hastaneye geldi.

Kaynak:
Bu haber toplam 5286 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri