Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uludere, 2 komutanın başını yiyecek

10.02.2012 10:45
Uludere’de ciddi hata yapıldığını ortaya koyan Mülkiye Müfettişleri raporu, Hava Kuvvetleri ve Jandarma Komutanı’nı yerinden edebilir

Uludere'de 35 vatandaşın hayatını kaybettiği olayla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. İddia Taraf yazarı Melih Altınok'tan gelirken, Altınok, mülkiye müfettişlerinin hazırlayıp İçişleri Bakanlığı’na sunduğu raporun içeriğini çok sert olduğunu ve Başbakan Erdoğan'ın raporun gereğini yapmaktan çekinmeyeceğini yazdı.

 
Altınok, Uludere’de ciddi hata yapıldığını ortaya koyan Mülkiye Müfettişleri raporunun, Hava Kuvvetleri ve Jandarma Komutanı’nı yerinden edebieceğini de ileri sürdü.
 
İşte Melih Altınok'un yazısının o bölümü
 
Uludere’de fatura netleşiyor
 
Katliamın üzerinden geçen sürede, Uludere’ye de gidip olabildiğince çok kişiyle görüştüm, başkentte de olayın izini sürüyorum.
 
 
Edindiğim bilgilere göre Başbakan Erdoğan, Mülkiye müfettişlerinin hazırlayıp İçişleri Bakanlığı’na sunduğu ve içeriğinin “çok sert” olduğu ifade edilen raporunun gereğini yapmaktan imtina etmeyecek.
 
Erdoğan’ın Meclis Uludere Heyeti’nin başındaki Ayhan Sefer Üstün’le, bölgeden dönüşü sonrası yaptığı ve olayı anlamak için başkana ısrarlı sorular yönelttiği toplantı da umut verici.
 
Hükümete yakın kaynaklar, Mülkiye müfettişlerinin yargısal süreci de etkileyecek sert raporu sonucunda iki Kuvvet Komutanı’nın (Hava Kuvvetleri ve Jandarma) görevden alınmasına kadar varabilecek yaptırımlardan söz ediyorlar.
 
Mülkiye müfettişleri raporlarında, karar alma aşamasında gelen farklı istihbaratlarla oluşturulan teknik analiz raporlarına dair ciddi şüphelerin yer aldığını ve yüksek rütbeli subaylara işaret edildiğini belirtiyorlar.
 
Umarız ki, artık Bakanlık’ta olan bu raporun, bizzat Başbakan Erdoğan’ın dikkat çektiği Ankara’nın dehlizlerinde yumuşatılabileceğine dair kaygılar yersizdir.
 
Çünkü, bu cesur ancak ötelenemeyecek adımın, hükümetin Uludere sonrası kamuoyunda yaşadığı azımsanmayacak prestij kaybını önemli ölçüde azaltacağından şüphe yok. Ama daha da önemlisi, Uludere provokasyonunda istihbaratıyla dahli olduğu iddia edilen MİT içerisindeki statükocu kanada ve Karargâhtaki Özel’in nüfuz alanı dışındaki kadrolara sert bir mesaj olabilir.
 
Hükümetin, Sayın Arınç’ın “Bu olay çok profesyonelce bir yönlendirme ile meydana gelmiş gibi” sözleriyle ifade ettiği Uludere golünü, reform ve müzakere kalesinden çıkartmasının, daha sonra da atağa geçmesinin başka yolu yok.
 
Kontratağın, açılımın toplumsal meşruiyeti oluşmuş, gecikmesinin nedeni ürkek olan adımlarıyla birlikte desteklenmesi de şart elbette.
Bu haber toplam 2578 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri