Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uludere ile ilgili şok istihbarat raporu!

25.01.2012 09:48
Sabah gazetesi, aradan geçen bir aya rağmen kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmayan Uludere olayı ile ilgili ilginç bir habere imza attı. Haber, ilk günden beri 'Kaçakçılıların arasında PKK'lılar vardı ve kaçakçılar PKK'lı diye vuruldu' tezini savu

 Uludere'da 34 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalama olayının üstünden 1 ay geçtikten sonra Sabah gazetesi bugün Alper Sancar imzasıyla ilginç bir habere imza attı.

Uludere ile ilgili kamuoyunun cevap beklediği sorulara hala Hükümet ve TSK kanadından tatmin edici bir cevap verilmezken, Sabah gazetesi 'Kaçakçılıların arasında PKK'lılar vardı ve kaçakçılar PKK'lı diye vuruldu' tezini savunanları' haklı çıkartmaya yönelik MİT kaynaklı bir haber yayınladı.

Haberde 2 PKK'lının telsiz konuşmasından yola çıkarak Uludere'de ölen vatandaşların arasında PKK'lıların da olduğu belirtiliyor ancak telsiz konuşmalarıyla ilgili herhangi bir ayrıntıya yer verilmiyor.

Uludere olayının ardından TSK'dan ve hükümet kanadından yapılan açıklamalarda 34 vatandaşın PKK'lı sanılarak vurulduğu belirtilmişti. MİT'le ilgili olarak da 'Kaçakçıların PKK'lı olduğu yönünde TSK'ya rapor verdiği' yolunda iddialar ortaya atılmıştı.

Sabah gazetesinde yer alan haber şöyle;

Uludere'deki hava operasyonunda PKK'lı 6 teröristin öldüğü telsiz dinlemelerine takıldı Konuşmalara göre PKK, cesetleri köylüler gelmeden alıp, Haftanin kampına götürdü.

Şırnak'ın Uludere ilçesinde akaryakıt kaçakçılığı yapan 34 köylünün hava harekâtında ölmesinden günler sonra dinlemeye takılan bir konuşma soruşturmaya yeni bir boyut kattı.

İstihbarat birimleri Zap bölgesinde faaliyet gösteren PKK'nın sözde özel güç sorumluları Rojhilat ile Cilo telsiz kodlarını kullanan teröristler arasında geçen bir konuşmayı kayda aldı. Rapora göre 2 terörist saldırıdan sonra 4 Ocak'ta bir başka grupla bir araya geldi. Görüşmede Uludere'deki hava harekâtı konuşuldu. Dinlemelere göre görüşmede, kaçakçılık yapan grubun içerisinde 6 PKK'lının olduğu şeklindeki konuşma yer aldı. Hava harekâtının sonrasında köylüler olay yerine gelmeden Haftanin kampındaki teröristlerden bir kısmı ölen teröristlerin cesetlerini ve silahlarını almak için bölgeye gitti. Cesetler Haftanin kampına götürüldü.

'500 KİŞİ SALDIRACAĞIZ'
 
İstihbarat birimlerince rapora dönüştürülen görüşme kayıtlarında, bölücü terör örgütünün Ortasu köyünde yaşanan bu olayı "propaganda" malzemesi yaparak TSK'nın bundan sonraki hava harekâtlarını önlemeye çalışacağı belirlendi. Rojhilat ile Cilo kod adlı teröristlerin kendi aralarında yaptığı görüşme PKK'nın bahar döneminde planladığı "kanlı" eylemleri de deşifre etti. Örgütün Uludere'deki hava operasyonunda ölen 6 teröristin intikamını almak amacıyla yaz döneminde sınır hattında bulunan karakol, üs bölgesi ve sınır birliklerine 400-500'er kişilik gruplar ile saldırı tasarladığı tespit edildi.
 
Kaynak: SABAH 
Bu haber toplam 1788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri