Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uludereli aileler Erdoğan'la görüşmeyi anlattı

28.07.2013 12:26
Uludere'de hayatını kaybedenlerin aileleri, Şırnak'ta Başbakan ile yaptığı görüşmeyi anlattı
 

Başbakan Erdoğan, önceki gün Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nın açılış törenine katıldı. Apronda verilen iftar yemeğine katılan Erdoğan, dahasonra da Uludere'deki hava harekatında hayatını kaybedenlerinaileleriyle bir araya geldi. Görüşmede, hayatını kaybedenlerin yakınlarından Zeki Tosun (Mehmet Tosun'un babası), Sadık Alma (Nadir Alma'nın babası), Emine Ürek (Yüksel Ürek'in annesi), Emek Encü (Erkan Encü'nün annesi), Veli Encü (Serhat Encü'nün kardeşi) ve Reşit Ant (Adem Ant'ın babası) yer aldı.

"BAŞBAKAN'IN GÖZLERİ DOLDU"

Hayatını kaybeden Erkan Encü'nün annesi Emek Encü, "Oğlumun 13 yaşında öldüğünü anlattığımda Başbakan'ın gözleri doldu" dedi.

"EMİRDEN HABERİM YOKTU"

Ailelerin daha önce iftara katılmayacaklarını açıklanmış, ancak BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın devreye girmesiyle iftar konusunda ikna edildikleri öne sürülmüştü. Ancak Vatan'dan Kenan Butakın'a konuşan Adem Ant'ın babasıReşit Ant, iftara da havaalanının açılışına da katılmadıklarını söyleyererek şunları söyledi:

"Başbakan'la görüşmeye hayatını kaybedenlerin yakınları olarak 6 kişi katıldık. Görüşme havaalanında iftardan sonra oldu. Yaptığımız görüşmede faillerin açığa çıkarılmasını, dosyanın Genelkurmay'dan alınıp tekrar savcılığa iletilmesini ve gizliliğinde kalkmasını istedik. Görüşmede bize yapılan haksızlığı dile getirdik. Başbakan da iki saatlik görüşmede bize, mahkemeler beni aşıyor dedi. Bizim sabretmemizi istedi. Dosyanın Genelkurmay'a gitmesinin, dosyanın kapandığı anlamına gelmediğini, Genelkurmayın da inceleme yaptığını, dosyanın tekrar sivil yargıya gideceğini, son olarak da dosyanın kendilerine geleceğini kaydetti. Bazı mahkemelerin de 10 yıl sürdüğünü, Uludere olayında verilen emirden haberinin olmadığını, emri kendisinin vermediğini söyledi. Başbakan'la konuştuğumuz bazı konuları ise biz söylemeyeceğiz. Eğer Başbakan kendisi açıklama yaparsa yapar."

Bu haber toplam 1208 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri