Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ulusal Kanal'ın olay Esed röpartajı

06.04.2013 16:54
Suriye'de onbinlerce insanın kanını dökmekle suçlanan Cumhurbaşkanı Beşar Esed ilk kez bir Türk televizyonuna konuştu.

 

Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Adnan Türkkan ve Aydınlık gazetesi Yazarı Fikret Akfırat'ın sorularını yanıtlayan Beşar Esed, AK Parti hükümetini eleştirdi. Tayyip Erdoğan için "yalan söylüyor" ifadesi kullanan Esad, "AKP hükümetinin eli Suriye'de akan kana bulaşmıştır" dedi.

ESAD'A ATATÜRK PORTRESİ HEDİYE ETTİLER

Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesi röportajın duyurusunu geçtikleri haberlerde "2 yıldır emperyalist müdahaleye karşı direnen Suriye'nin Cumhurbaşkanı Beşar Esad" gibi övgü dolu ifadeler kullanırken, röportajı yapan ekip de Şam'a eli boş gitmedi. Esad'a büyük bir Atatürk portresi hediye eden Ulusal Kanal ekibi Suriye liderine dayanışma ve destek mesajları verdiler.

ERDOĞAN'IN AKLI MÜSLÜMAN KARDEŞLER AKLIDIR

"Türk hükümetinin eli Suriye'de akan kana bulaşmıştır" diyen Esad, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı yalan söylemekle suçladı. Esad, "Erdoğan'ın aklı Müslüman Kardeşler aklıdır" diyerek şunları söyledi;

"Eğer Erdoğan iddia ettiği gibi Suriye'deki sorunun çözümü için öneriler yapmışsa, bu önerilerin silahlı gruplara verilen destekle ne ilişkisi var? Bugün Erdoğan Katar'ın mali desteğiyle silahlı grupları getirmekte,Türkiye toprakları içinde onlara silah sağlamakta, tıbbi ve başka hizmetler sunmakta ve Suriye'ye göndermektedir. Erdoğan yalan söylüyor. Ve bu önerileri maske olarak kullanıyor. Biz herhangi bir taraftan gelen nasihatları kabul ederiz. Ve lakin Suriye'nin iç islerine müdahaleyi kabul edemeyiz."

İŞTE O RÖPORTAJDAN ÇOK ÖNEMLİ ANLAR!

DAVUTOĞLU TÜRK HALKININ AHLAKINDAN NASİBİNİ ALSAYDI

Ulusal Kanal'a konuşan Esad, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'un "Esad kalacaksa elini sıkmaktansa istifa ederim" ederim şeklindeki sözlerini de yorumladı. Davutoğlu'nun aile terbiyesi almadığı ima eden Esad şöyle dedi:

"Aslında ona karşılık vermek istemiyorum. Eğer onu, yuvasında gerçek bir terbiyeyle eğiten olmamışsa... Ben evimde gerçek bir terbiye ile büyütüldüm. Benim Türkiye'ye yaptığım ziyaretlerimde bire bir tanık olduğum, Türk halkının yüksek ahlakından, nasibini almış olması gerekirdi. Ama ben Suriye halkının ahlakından çok şey öğrendim. Bu anlamıyla bu konunun hiçbir önemi yok. Ama benimle Erdoğan arasındaki köprülerin, ilişkilerin Suriye ve Türkiye'nin çıkarlarına yansıması gerekirdi. Ve lakin, Başbakan veya hükümeti veya o hükümetteki yetkililerin Suriye halkının kanında ellerinin olması onların benimle ve Suriye halkı arasındaki köprüleri ortadan kaldırdı."

Bu haber toplam 2500 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri