Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uluslararası Af Örgütü: PYD ve YPG savaş suçu işliyor

13.10.2015 13:05
Uluslararası Af Örgütü, Suriye'deki YPG'lilerin IŞİD'den geri aldığı köylerdeki halkı zorla yerlerinden ettiğini, evleri yıktığını bildirdi.

Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin kontrolündeki 14 köy ve ilçede geçen yaz araştırma yapan Uluslararası Af Örgütü, Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile askeri kanadıYPG’nin ülkenin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin yaşadığı bölgeleri kullanılamaz hale getirdiğini, bölge sakinlerini zorla yerlerinden ederek insan haklarını ihlal ettiği ve savaş suçu işlediğini bildirdi.

ARAP VE TÜRKMENLER GÖÇE ZORLANIYOR

Örgütün “Gidecek yerimiz yok” başlıklı raporunda, bölgenin bazı Kürt sakinlerinin de benzer muamelelere maruz kaldığına işaret edildi. Raporda, Arap ve Türkmen köylerinin ateşe verildiği ve köylülerin de bölgeyi terk etmesi için ölümle tehdit edildiği vurgulandı.

211 EV YAKILDI

Raporda, Haziran 2014’de 225 hane bulunurken, Haziran 2015’de sadece 14 binanın kaldığı bir köyün uydu görüntüleri de yer aldı. Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda, IŞİD’in kontrolündeki bölgenin Şubat 2015’de YPG’nin kontrolüne geçmesiyle, bölgedeki evlerin yıkımına başlandığı ve köylülerin de yerlerinden edildiği kaydedildi.

KURŞUNA DİZMEKLE TEHDİT EDİYOR

Af Örgütü’ne konuşan bazı siviller de, YPG’nin kendilerini kurşuna dizmekle ve ABD’nin liderliğindeki uluslararası koalisyonun hava saldırılarına maruz bırakmakla tehdit ettiğini söyledi.

Bu haber toplam 1812 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri