Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uluslararası Af Örgütü'nden çarpıcı tespitler

05.07.2013 00:27
Uluslararası Af Örgütü, Mısır güvenlik güçlerini muhalefetle iktidar yandaşları arasında çıkan olaylardaki ölüm olaylarını önleme konusunda yeterli çaba göstermemekle suçladı.

Türkiye’nin tarihi darbelerle dolu… O nedenle bu coğrafyada yaşayan insanlar darbelerin ne olduğunu, nasıl oluşturulduğunu; öncesini ve sonrasını iyi bilir. Darbelerin yapıldığı ülkelerin koşulları ve tarafları farklı olsa da uygulan yöntemler hemen hemen hep aynı. Bu açıdan Mısır’daki cuntanın müdahalesi hala darbe anayasasıyla yönetilen Türkiye’ye; özellikle 12 Eylül askeri darbesine çok benzetiliyor.

Darbe sırasında silahı elinde bulunduranların koşulları itina ile hazırladığı bilinen bir gerçek. Hatırlanacağı üzere Türkiye’de darbe olduğu dönemlerde garip olaylar olur; darbeden sonra ise, olaylar bıçak gibi kesilirdi. Bu açıdan bakıldığında Uluslararası Af Örgütü’nün Mısır’daki darbe süreciyle ilgili olarak yaptığı gözlemler son derece anlamlı. Örgüt, Mısır güvenlik güçlerini muhalefetle iktidar yandaşları arasında çıkan olaylardaki ölüm olaylarını önleme konusunda yeterli çaba göstermemekle suçladı ve ekledi: “Elimizdeki kanıtlar, siyasi bağları gözetilmeksizin protestocuların tamamının korunmamasının, güvenlik yapısının kasıtlı politikalarının sonucu olduğunu gösteriyor”

GÖSTERİLERE KARIŞMADILAR

Amerikaninsesi haberine göre, Mısır güvenlik kuvvetlerinin gösterilerdeki ölüm olaylarının önleyememesi “kuşkulu” diye niteleyen Uluslararası Af Örgütü, kendi gözlemcilerinin ifadelerine dayanarak, güvenlik güçlerinin gösterilere ya hiç karışmadığını ya da çok geç müdahale ettiğini belirtiyor.

Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı direktörü yardımcısı Hasibe Hac Sahravi, “Güvenlik kuvvetleri, son üç gündür gördüğümüz kanlı çatışmaları önleme ve durdurma konusunda çoktan hazır olmalıydı” diye konuştu.

Mısır’da muhalefetin Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi aleyhinde gösteriler 28 Haziran’da başlamıştı. Af Örgütü şiddet olaylarında 30 Haziran’dan bu yana 30’u aşkın kişinin öldüğü tahmin ediyor.

DUYGUSUZCA GÜREV İHLALİ İŞLENDİ

Mısır güvenlik kuvvetlerinin gösterilerde şiddet olayı çıkmasını tahmin etmemesinin imkansız olduğunu vurgulayan Af Örgütü yetkilisi Sahravi, bunun hem yaşam, hem de insan hakları açısından “duygusuzca işlenen bir görev ihlali” olduğunu savundu. Sahravi, “Elimizdeki kanıtlar, siyasi bağları gözetilmeksizin protestocuların tamamının korunmamasının, güvenlik yapısının kasıtlı politikalarının sonucu olduğunu gösteriyor,” diye konuştu.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER MERKEZİ KORUNMADI

Uluslararası Af Örgütü, çelişkili açıklamalar yaptığı için Mısır İçişleri Bakanlığı’nı da eleştiriyor. Mısır medyasında çıkan haberlere dayanan Af Örgütü, İçişleri Bakanlığı’nın Müslüman Kardeşler merkezini korumayı reddettiğini, yalnızca kamu binalarıyla cezaevlerini koruyacağı yönünde açıklama yaptığına dikkati çekiyor. Örgüt ayrıca bakanlığın tüm Mısırlıları tarafsız bir şekilde koruma vaadi vermekle birlikte, Ordu’nun Cumhurbaşkanı Mursi’ye verdiği ültimatoma destek verdiğini de hatırlatıyor.

Bu haber toplam 1708 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri