Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ümit Kocasakal'dan vahim çıkış

02.07.2011 11:03
Yaptığı açıklama ve eylemleriyle kamuoyunun yakından tanıdığı İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal şoke eden niyetini açıkladı.

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gerektiğini savunarak, "Zamanı gelince, bu mahkemelere CMK uyarınca görevlendirme yapmamayı düşünüyorum." dedi.

YARSAV, Türkiye Noterler Birliği’nde ‘Özel Yetkili Mahkemeler ve Adil Yargılanma Hakkı’ konulu panel düzenledi. Panelde konuşan İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gerektiğini savundu. Kocasakal, "Durum ortada, bu mahkemelerin kaldırılması gerektiği ortada." diye konuştu.

Bu mahkemeler için ‘sadece kaldırılsın’ demenin yetmediğini söyleyen Kocasakal, şöyle devam etti:

"Artık daha cesur adımlar atmak gerekiyor. Zamanı gelince, bu mahkemelere CMK uyarınca görevlendirme yapmamayı düşünüyorum. Siz artık mahkeme değilsiniz. Avukat tayin etmenin amacı savunma hakkının sağlanmasıdır. Bu mahkemelerde artık savunma yapmanın bir anlamı kalmamıştır. Bizimde bir atama yapmanın bir anlamı bulunmamaktadır."

Uzmanlık mahkemelerine karşı olmadığını kaydeden Kocasakal, "Ama bu uzmanlık değil. Adil yargılanma hakkından vazgeçtim, bu mahkemelerde adi (sıradan) yargılanma hakkı versinler yeter. Yargılama yapsınlar yeter." dedi.
Özel yetkili mahkemelerin infaz savcılığı haline geldiğini ileri süren Kocasakal, "Gözaltı, dinleme, tutuklama makamına dönüşmüş durumda." ifadelerini kullandı.
 

Bu haber toplam 2934 defa okunmuştur
Köşeye sıkışmışlığın alameti
Metin KARA
Bu adamlar bu memlekette dediğimiz dedik,çaldığımız düdük mantığı ile hareket etmişler.Hiç kimse meydana çıkıp da yahu ne oluyor,burası dingonun ahırımı dememiş.Bu alışkanlıklarının önüne set çekildiğini görünce ne yapsın zavallılar,köşeye sıkışan kedi ne yaparsa onlarda aynısını yapma durumuna düşmüşler.Şimdi bu feryatlar bu sıkışmışlığın feryatlarıdır.Ama hiç bir zaman zulum ilanihaye gidemez.Keşke bunun farkına varabilselerdi.
02 Temmuz 2011 Cumartesi 14:25
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
PARLEMENTO ve HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN ÜSTÜNDE BİR GÜÇ OLUŞTURMAK İSTİYORLAR
Melih
Türkiye çok uzun yıllar,milli iradenin şekil olarak bulunduğu eksik,göstermelik bir Cumhuriyet ve demokratik sistemle,öyleki altın tepside sunulan iktidarlar sanki bizlere cumhuriyet,demokrasi gibi gösterilerek mutlu biz azınlık tarafından derin Devlet namıyla idare edilmiştir.Bunlar,kitleleri birbirine düşman kılarak,kan,gözyaşı,kin ve zulüm ile varlıklarını sürdürmüşlerdir.Oysa şimdi,millet bunun farkına vardı ve gerçek Cumhuriyetin,demokrasinin ne olduğunu görmüş durumda ve ısrarla rejime sahip çıkma kararlılığındadır fakat karşı tarafta,gördüğünden geri kalmayı kendisine yedirememekte,büyük ölçüde kaybettiği iktidarını,geri alabilmek için aklı,dürüstlüğü,mertliği tanıdamadan bir savaş vermektedir.Bunların çağırdığı eylemler hafife alınmamalıdır,bu eylemlerin arkasında hiç bir haklılık yoktur.Bu eylemlerin amacı, Parlamenter sistemin ve hukukun üstünlüğünün üzerinde bir güç oluşturmaktır.Bunları bu güne kadar darbeler besledi,darbecilere sahip çıkmalarının nedeni de budur.
02 Temmuz 2011 Cumartesi 13:19
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri