Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üniversitelerden ODTÜ'ye sert tepki

25.12.2012 03:45
9 üniversiteden yapılan ortak açıklamada, Erdoğan'ın da katıldığı ODTÜ yerleşkesindeki tören sırasında yaşanan şiddet olayları kınandı.

ODTÜ'de çıkan olaylarla ilgili Marmara, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitelerinden ortak açıklama yapıldı. Açıklamaya Hacettepe, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi ve Sabahattin Zaim Üniversitesi'nden destek geldi.

 
Konuya ilişkin 5 üniversitenin yaptığı ortak açıklamada, 18 Aralık'ta Göktürk-2 uydusunun Çin'deki Jiuquan hava üssünden fırlatılarak yörüngesine oturtulduğu, uydunun yörüngeye oturtulması dolayısıyla ODTÜ yerleşkesi TÜBİTAK Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Araştırma Merkezi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir tören düzenlendiği anımsatıldı. 
 
Türkiye'nin uzay bilimleri ve teknolojileri alanında gösterdiği tarihi başarının, ODTÜ yerleşkesinde bazı öğrencilerin şiddet eylemleriyle gölgelenmeye çalışıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: 
 
''Üniversiteler öğrencilerin ve bilim adamlarının fikir ürettiği, düşüncelerini özgürce paylaştığı, farklı, hatta katılmadığı düşüncelere tahammül etmeyi içselleştirdiği ortamlar olmalıdır. Şiddet içeren eylemlerin, fikirlerin önüne geçmemesi esastır. Öğrencilerin tek protesto aracı, eleştirel fikirleri olmalı, taş, sopa ve molotof kokteyli öğrencilerle anılmamalıdır. Kavga ve şiddet hiçbir fikre hizmet edemez ve hiçbir fikir hedeflerine bu yöntemlerle ulaşamaz. 
 
Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi olarak, ODTÜ yerleşkesinde gerçekleştirilen tören sırasında yaşanan şiddet olaylarını üzüntüyle karşılıyoruz. 
 
Toplumun her alanda bir adım daha ileriye gidebilmesinin, üniversite öğrencilerinin eğitim, araştırma ve sosyal sorumluluk faaliyetleriyle mümkün olacağına inanıyoruz. Üniversiteler olarak öğrencilerimizin kamuoyunda başarılarıyla gündeme gelmeleri en büyük arzumuzdur.'' 
 
Açıklamada, ülkede heyecan uyandıran ve tüm dünyanın ilgisini çeken bilimsel ve teknolojik başarının gerçekleşmesinde katkısı olan bilim adamları ve diğer yetkililere teşekkür edildi. 
 
Ayrıca, İstanbul, Bezmialem Vakıf ve İstanbul Sabahattin Zaim üniversiteleri de konuya ilişkin birer yazılı açıklama yaptı. 
 
-İstanbul Üniversitesi- 
 
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, yaptığı yazılı açıklamada, Göktürk-2 uydusunun yazılımlarının tamamının, donanımının ise yüzde 80'inin Türk mühendisleri tarafından yapıldığına dikkati çekerek, şunları belirtti: 
 
''Bu başarı, üniversitelerin gerçekleştirdiği araştırmalar ve yaptıkları bilimsel çalışmalarla gündeme gelmesi gerektiğini savunan biz bilim insanları ve Türkiye için büyük bir öneme sahipti. Bu başarıyı ülke olarak hep birlikte yaşamamız gerekirdi. Ancak bu başarılı bilimsel çalışma gerçekleşirken ne yazık ki diğer taraftan da bir üniversitede olmasını asla kabul edemeyeceğimiz görüntülere hep birlikte şahit olduk.'' 
 
Söylet, Göktürk-2 uydusunun, Türkiye için gurur vesilesi olduğunu vurgulayarak, ''Bu tutum geleneksel misafirperverliğimizle de hiçbir biçimde bağdaşmamaktadır. Artık önümüzde yepyeni bir dünya var. Bu yüzyılın gerçekleri ve dinamikleri çok farklı. Bilim yuvası olan üniversiteler, değişimi en yakından takip eden kurumlar olmalılar. Bu yüzden çok küçük bir azınlığın, ODTÜ gibi ülkemizin en önemli bilim ve eğitim kurumlarından birinin imajını olumsuz şekilde etkilemesine izin verilmemelidir'' ifadelerini kullandı. 
 
-Bezmialem Vakıf Üniversitesi- 
 
Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nden yapılan açıklamada ise milletin her ferdinin heyecanla karşıladığı gurur verici bir olay karşısında, bilim öğreten ve bilim öğrenen herkesin takınması gereken tavrın belli olduğu belirtilerek, ''Üzücü olan, aklıselim sahibi herkes tarafından kınanması gereken böyle bir eylemin bazı kişi ve kuruluşlar tarafından basit 'özgürlük ortamının bir parçası' olarak gösterilmek istenmesi, hatta siyasi ve ideolojik kamplaşmanın ve yaratılmak istenen kargaşa ortamının bir aracı olarak kullanılmaya çalışılmasıdır'' denildi. 
 
Açıklamada, olayı istismar etmek isteyenlerin esefle kınandığı aktarıldı. 
 
-İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi- 
 
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Senatosu'ndan yapılan yazılı açıklamada da şu ifadelere yer verildi: 
 
''Göktürk-2'nin uzaya fırlatılması törenine, tüm öğrenci ve öğretim elemanlarının da coşkuyla katılmaları beklenirken, bilime ve gelişmeye karşı yapılan bu anlamsız protesto girişimlerini kınıyor ve kamuoyuna ilan ediyoruz.''
Bu haber toplam 16646 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri