Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üniversitelilerden güvenlik güçleri için 'akıllı yelek'

25.05.2016 23:38
Üniversite öğrencileri, düşen vücut ısısının batarya ve sensörler aracılığıyla tekrar yükselmesini sağlayan "akıllı yelek" tasarladı.

Trakya Üniversitesi Elektrik, Elektronik Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencileri Mehtap Dinç, Hatice Nur Doğru ve Emrah Kılıç, bitirme tezi olarak düşen vücut ısısının tekrar yükselmesini sağlayan yelek projesi hazırladı.

SİLİKON VADİSİ'NDE EĞİTİM HAKKI

Projeyle Trakya Kalkınma Ajansının yeni fikirleri olan, teknoloji üreten girişimcileri cesaretlendirmek için açtığı "Let's Up Programı" kapsamındaki Silikon Vadisi ödüllü yarışmaya başvuran öğrenciler, jüriyi etkileyerek Silikon Vadisi'nde eğitim almaya hak kazandı. Öğrenciler, 15 Ağustos'ta San Francisco'ya gidecek.

Üniversitelilerden güvenlik güçleri için 'akıllı yelek'

Trakya Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin ''Akıllı Yelek Projesi"yle büyük bir başarıya imza attığını söyledi.

"AKILLI YELEK SOĞUK HAVALARDA ASKER VE POLİSLERİN İÇİNİ ISITACAK"

Akıllı giysinin özellikle soğuk havalarda askeri amaçla kullanılabileceğini aktaran Erdem,''Tabii ki bu bir başlangıç. Öğrencilerimiz bu projeyi daha da geliştirecektir. Akıllı yelek özellikle soğuk havalarda asker ve polislerin içini ısıtacak. Öğrencilerimiz Silikon Vadisinde öğrendikleri bilgilerle belki de ileride daha iyisini yapacaklar.'' dedi.

Erdem, projenin bölümde okuyan diğer öğrencilere de örnek olduğunu vurguladı.

Öğrencilerden Mehtap Dinç ise tasarlanan yeleğin öncelikle polis ve askerlerin soğuktan korunması için düşünüldüğünü belirtti.

Üniversitelilerden güvenlik güçleri için 'akıllı yelek'

YELEĞİ GELİŞTİRECEKLER

Yeleğin şu an için sadece düşen vücut ısısının yükselmesini sağladığını dile getiren Dinç, ''Şu an sadece yelek, sıcaklık sensörü ile soğuk havalarda ısınmayı sağlıyor. İlerleyen aşamalarda yeleği geliştirerek nabız ve tansiyon ölçer hale de getirmeyi düşünüyoruz.'' dedi.

Üniversitelilerden güvenlik güçleri için 'akıllı yelek'

ÇELİKTEN 5 KAT HAFİF, 3 KAT DAHA DAYANIKLI

Hatice Nur Doğru da giysinin karbon fiber iplikten tasarlandığını, bu malzemenin çelikten 5 kat hafif, 3 kat daha dayanıklı olduğunu söyledi.

Üniversitelilerden güvenlik güçleri için 'akıllı yelek'

KULLANIMI OLDUKÇA KOLAY

Yeleğin içinden akım geçirerek ısınmayı sağladıklarını anlatan Doğru, ''Elbise karbon fiber ipliklerden yapıldığı için hiçbir şekilde rahatsız etmiyor, çok hafif ve hareket kabiliyetini de kısıtlamıyor. Kolay kullanım sağlıyor. Batarya ve sensörler aracılığıyla ısıyı sağlıyor. Bataryası da yaklaşık 5 saat dayanıyor.'' diye konuştu.

Bu haber toplam 2222 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri