Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ünlü iş adamı gözaltında!

24.12.2012 03:31
Gaziantep merkezli 11 ilde düzenlenen ve 26 kişinin tutuklandığı operasyonla ilgili firmaların, İzmir Alsancak Limanı ve gümrüklü antrepolarda tuttuğu belirlenen 1,5 milyon litre kaçak akaryakıtına el konuldu.

İzmir'in yanı sıra toplam 12 ilde geçen ay yapılan operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan Süper Lig ve 1. Lig'de 10 futbol takımının sponsoru firmanın sahibi M.T. ve adamlarına ait rekor miktarda kaçak akaryakıt ele geçirildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, Nizip Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında 15 Kasım'da 11 ilde düzenlenen ve 26 kişinin tutuklandığı operasyonla ilgili Adana ve Gaziantep merkezli 3 firmanın İzmir'de bulunan gümrük müşavirliği firmalarıyla ortak hareket ettiklerini belirledi.

Kaçak akaryakıt imalatında kullanmak üzere paravan şirketler aracılığıyla, vergisi düşük olan madeni yağ, solvent, tiner gibi ürünleri Türkiye'ye getirdiği tespit edilen firmaların, Alsancak Limanı içi ile Kemalpaşa ve Aliağa ilçelerindeki gümrüklü antrepolarda kaçak akaryakıt muhafaza ettiği bilgisine ulaşıldı.

Tespit edilen adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyon sonucu yasa dışı yollardan piyasaya sürülmek üzere bekletilen toplam 1,5 milyon litre kaçak akaryakıta el konuldu.

Geçen yılın tamamında 10 milyon litreye el konmuştu

Bunun, Türkiye'de bir seferde ele geçen en büyük miktarlardan biri olduğu öğrenildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın (KOM) 2011'de düzenlenen operasyonlara ilişkin raporuna göre, geçen yıl Türkiye'nin tamamında 10 milyon 345 bin 692 litre kaçak akaryakıta el konmuştu.

2007'de 5 milyon 726 bin 94 litre, 2008'de 3 milyon 754 bin 89 litre, 2009'da 14 milyon 388 bin 204 litre, 2010 da ise 7 milyon 652 bin 838 litre kaçak akaryakıt ele geçirilmişti.

26 kişi tutuklanmıştı

Nizip Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, Başsavcılığın Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne verdiği talimat doğrultusunda, Gaziantep merkezli Adana, Mardin, İstanbul, Ankara, Kocaeli, Mersin, Şırnak, Şanlıurfa, Bursa ve Konya'da belirlenen adreslere 15 Kasım'da operasyon düzenlenmiş, operasyonda 33 kişi yakalanmıştı.

Zanlıların 9 farklı şirket adına boya üretiminde kullanmak üzere ana dağıtıcı firmalardan satın aldıkları white spirit, solvent gibi maddelerle kaçak akaryakıt üreterek piyasaya sürdüğü, yolsuzluğun kamu zararının yaklaşık 708 milyon lira olarak değerlendirildiği kaydedilmişti.

''Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kamu kurumu aleyhine dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, petrol kaçakçılığı'' gibi suçları işlediği iddiasıyla adliyeye sevk edilen zanlılardan, aralarında bir siyasi partinin Nizip ilçe başkanı ve iş adamlarının da bulunduğu 26 kişi, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı.k

Kaynak: AA

Bu haber toplam 24728 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri