Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ürdünlü yazar: Osmanlı Kabe'nin hizmetkarıdır

24.02.2016 17:43
Ürdünlü yazar İhsan el Fakih, Türkiye üzerinden Arap dünyasına seslendi: Osmanlılar Kabe'nin hizmetkarıdır.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında hızla gelişen iyi ilişkiler ve bununla beraber Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu’nun geçtiğimiz ay peş peşe gerçekleştirdikleri umre ziyaretleri Arap dünyasında geniş yankı uyandırdı.

Ekonominin yanı sıra iki ülke Suriye konusunda ittifak halinde.Tam da Suudi Arabistan’ın Suriye’ye yönelik operasyon hazırlıkları içerisine girdiği dönemde Ürdünlü yazar İhsan el Fakih, Türkiye üzerinden Arap dünyasına seslendi.

TARİHİ HATIRLATTI

Suudi Arabistan öncülüğünde oluşturulması planlanan ve Türkiye’nin destek verdiği İslam İttifakı’nın Mart ayındaki ilk buluşması öncesi Arap ülkelerine çağrıda bulunan Ürdünlü yazar, turkpress.co haber sitesindeki köşe yazısında, Türkiye’nin bölgedeki rolüne tarihten örnekler vererek dikkat çekti.

OSMANLI KÂBE'NİN HİZMETKARIYDI

Kabe’yi anlatan Ürdünlü yazar İhsan el Fakih, “Harem düşman baskınlarına maruz kaldığında Allah Osmanlı askerlerini gönderdi ve Osmanlı askerleri düşmanların ilerleyişini durdurdu” ifadesini kullandı.

Osmanlı’nın Kabe’yi koruduğuna ve Rasullullahın makamını kirletmeye çalışan işgalcilerin baskınlarını engellediğine vurgu yapan Ürdünlü yazar, Yavuz Sultan Selim’den itibaren Osmanlı Padişahlarının “Haremeyn’in hizmetçisi” unvanıyla anıldıklarını hatırlattı.

OSMANLININ MİRASIDIR

İhsan el Fakih, “Portekizlilerin Haremeyn'i hedef alan girişimlerinden sonra dini öneminden dolayı Osmanlının dikkati Haremeyn'e çevrildi. Osmanlının gayretiyle Haremeyn Osmanlı sancağı altına girdi” diye yazdı.

Bugün Türkiye’nin ve liderlerinin Kabe’ye olan saygı ve sevgilerinin bir Osmanlı mirası olduğunu söyleyen İhsan el Fakih, “Osmanoğulları Harem’e en büyük hürmeti gösterdiler ve nesillerine miras bıraktılar. Türklerdeki Allah’ın evine karşı duyulan hürmet ve aşırı saygı onlara, atalarından yani Osman oğullarından miras kalmıştır” dedi.

''DAVUTOĞLU BİR KARAR ALMADAN ÖNCE NAMAZ KILAR''

Ürdünlü yazar ayrıca yazısında Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan bahsederken,“bir karar almadan ya da bir kararı imzalamadan önce namaz için, abdest alan Kuran’a bağlı, Kuran’a sıkıca tutunan biri” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Haber7

 
Bu haber toplam 1810 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri