Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ürküten Kanser Raporu

06.10.2013 01:53
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğu, ürkütücü sayıyı açıkladı. Türkiye'de her yıl 175 bin kişi kansere yakalanıyor. İşte erkek ve kadınlarda en çok görülen kanser türleri.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'de her yıl yaklaşık olarak 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu, erkeklerde en çok trakea, bronş, akciğer kanseri, kadınlarda da meme kanserinin görüldüğünü bildirdi.

HER YIL 175 BİN KİŞİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, ülkede her yıl yaklaşık olarak 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu, bakanlığın en son yayımladığı kanser istatistiklerinin 2008 yılına ait olup, bu yıl içerisinde 2009-2010 yılı istatistiklerinin yayınlanacağını belirtti.

"Kanser haritalarımız sürekli olarak güncellenmektedir" diyen Sağlık Bakanı,  "Bölgeler arasında kanser sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark söz konusu değildir" dedi.

2012 yılında eczane satışlarına göre kanser tedavisinde kullanılan ilaçların kutu bazında tüketiminin 7 milyon 649 bin 42 adet, tutar olarak ise 1 milyar 477 milyon 625 bin 340 TL olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, "2012 yılında eczane satışlarına göre kanser tedavisinde kullanılan ilaçların kutu bazında yüzde 77,62'si ithal, yüzde 22,38'i yerli; tutar olarak ise yüzde 93,99'u ithal, yüzde 6,01'i yerlidir" açıklamasını yaptı.

ERKEKLERDE EN ÇOK TRAKEA, BRONŞ, AKCİĞER KANSERİ, KADINLARDA MEME KANSERİ

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun verdiği bilgiye göre; erkeklerde en çok trakea,  bronş, akciğer kanseri görülüyor. Onu prostat kanseri takip ediyor. Kadınlarda ise en çok meme kanseri görülürken, deri, troid de en çok görülen kanser arasında yerini alıyor.

2015 YILINDAN İTİBAREN BİRİNCİ SIRADA ÖLÜM SEBEBİ KANSER OLACAK

Sağlık Bakanı, Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre 2015 yılından itibaren dünya genelinde en önemli ve birinci sırada ölüm sebebinin kanser olacağına işaret ederek, "Ülkemizde de kanser sıklığı ve kansere bağlı ölümler dünyadaki artışa paralel ve benzer oranlarda artış göstermektedir. TÜİK verilerine göre; 2002 yılında kansere bağlı ölüm yüzde 12 iken, bu oran 2012 yılında yüzde 21'e ulaşmıştır" dedi.

KANSER NEDEN ARTTI?

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre kanserde görülen bu artışın üç temel sebebinin yaşlı nüfusta meydana gelen artış, tütün kullanımı ve obezite salgını olduğunu kaydeden Sağlık Bakanı, "Ülkemizde; bunların yanı sıra, kanser kayıtçılığında yapılan iyileştirmelerle daha önce bilinmeyen vakaların kayda alınması da kanser istatistiklerindeki artışın bir diğer sebebidir" ifadesinde bulundu.

"NÜFUSUMUZUN YÜZDE 50'DEN FAZLASINI KAYIT ALTINA ALMIŞ DURUMDAYIZ"

Ülkede kanser kayıtçılığı çalışmalarının 1983 yılında pasif sistemle (Hekimlerin bildirildiği vakalardan ibaret) başladığını belirten Bakan Müezzinoğlu, "Ancak takip eden yıllar içerisinde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından, aktif sistemle, seçilmiş bölgelerden kanser kayıtlarının tutulması önerilmiştir. Aktif kanser kayıtçılığı ile daha kaliteli, doğru ve özellikli veriler toplanmaktadır. Ülkemizde açılmış olan 15 aktif kanser kayıt merkezimizle birlikte nüfusumuzun yüzde 50'den fazlasını kayıt altına almış durumdayız. Tüm dünyada aktif kanser kayıtçılığı yapılan nüfus oranının yüzde 8 olduğu düşünülürse; ülkemiz yüzde 50 gibi bir oranla bu konuda dünya lideri olmaya aday bir ülkedir" dedi.

ANKA

Bu haber toplam 3786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri