Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uğur 23 gün sonra sakal traşı oldu

13.02.2012 14:06
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde geçen 21 Ocak’ta Türkiye’nin ilk yüz nakli yapılan 19 yaşındaki Uğur Acar’ın ameliyattan 23 gün sonraki fotoğrafları basına dağıtıldı.

AÜ Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Uşak’ta tren çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan 39 yaşındaki Ahmet Kaya’nın yüzün nakledildiği Uğur Acar’ın yeni fotoğraflarını ve görüntüsünü servis yaptı. Geçen 21 Ocak’ta yapılan ameliyatın üzerinden 23 gün geçtikten sonra dağıtılan fotoğraflarda Acar’ın yüzündeki ödemin inmiş olduğu görülüyor. Sakalları uzayan Uğur Acar’ın tıraş sırasında çekilen fotoğraflarında Acar’ın ayna ile ilk tanışması da görülüyor.

İLK TIRAŞI PROFESÖR ÖZKAN YAPTI

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe, AÜ Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan, AÜ Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd.Doç. Dr. Özlenen Özkan ve AÜ Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Geçici, nakil sonrası geçen 10 Şubat Cuma günü akşama doğru ilk sakal tıraşı yapılırken ve aynada yeni yüzünü görürken Uğur Acar’ı yalnız bırakmadı. Acar’ın ilk tıraşını operasyonun mimarı Prof. Dr. Ömer Özkan’ın köpük ve jiletle yaptığı belirtildi.

MİMİKLER İÇİN 6 AY

Uğur Acar’ın sağlık durumunun çok iyi olduğunu bildiren Prof. Dr. Ömer Özkan, şunları söyledi:

"Uğur ilk tıraşını oldu. Uğur gerek psikolojik, gerekse fiziksel anlamda çok güçlü bir genç. Onun azimli ve bu denli güçlü olması bizim de işlerimizi kolaylaştırıyor. Böyle bir hastaya sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Doku reddi olmasın diye ilaçlarımızı veriyoruz. Birinci aydan itibaren hızla ilaçları azaltacağız. Aslında şu andan itibaren doğal yaşamına devam edebilir. Tedbir amaçlı bir süre daha yakın kontrolde tutmak istiyoruz. Gülme, ağlama gibi mimik hareketlerini yapabilmesi için ise altı aya ihtiyacımız var. Hemen hemen bütün mimik hareketlerini kullanmasını bekliyoruz. Bu tabi Uğur’un iyileşme süreci ve alacağı fizik tedavi ile ilgili. Bu aynı zamanda ameliyat sırasında bağladığımız sinirlerin iyileşmesi ile de bağlantılı, biz çok ümitliyiz."

"UĞUR HARİKA GÖRÜNÜYOR"

Prof. Dr. Özkan ameliyatın birinci ayı dolunca Uğur Acar’ı basın mensuplarının karşısına çıkararak Türkiye’nin ilk nakil yüzünü kamuoyu ile tanıştıracaklarını söyledi. Prof.Dr. Özkan, "Her şey böyle güzel devam ederse 45’inci günde taburcu etmeyi düşünüyoruz" dedi.

Türkiye’nin ilk yüz nakilli hastasını odasında ziyaret ederek, yüzünü ilk gördüğü anın heyecanını paylaşan AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, "Uğur harika gözüküyor. Bizim hastanemizde kendisinin varlığı, bize de böyle bir başarıyı yakalama şansı verdi. Uğur 2012’de Türkiye’ye uğurlu geldi. İnşallah hem üniversitemizde, hem Türkiye’de, hem de Uğur’un kendi hayatında 2012 ve sonrası yıllar hep uğurlarla, güzelliklerle yol alır" diye konuştu.

PSİKOLOJİK DESTEK YOK

Uğur Acar’ın nakil öncesinde ve sonrasında son derece pozitif olduğunu belirten AÜ Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Geçici ise, "Kendisine psikiyatrik bir destek vermedik, hatta psikolojik bir destek de vermedik. Sadece psikiyatrik bir problem olmasın diye yanında olduk. Bundan sonra da öyle olacak. Uğur’un şu anda bir psikiyatrik problemi yok. Biz sadece yeni yüzüne alışması için Uğur’a destek vereceğiz" diye konuştu.

Uğur’un değişimini değerlendiren AÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç.Dr. Özlenen Özkan, "Artık onu farklı bir hayat bekliyor" diyerek yüz bağışında bulunan aileye de teşekkür etti. Prof. Dr. Özkan, operasyonun en önemli sonuçlarından birinin de organ ve uzuv bağışındaki artış olduğuna dikkat çekti.

TEDAVİLERİ SÜRÜYOR

Uşak’ta tren çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan 6 çocuk babası 39 yaşındaki Ahmet Kaya’nın yüzü Türkiye’de ilk defa yapılan ameliyatla Uğur Acar’a kolları ve sağ bacağı ise 34 yaşındaki Atilla Kavdır’a geçen 21 Ocak’ta 9 saat süren ameliyatla nakledildi. Kılcal damarlar nedeniyle uyum sorunu yaşayan ve morarma görülen bacak ertesi gün ameliyatla alınırken, Acar’ın tedavisi normal serviste, Kavdır’ınki ise yoğun bakımda sürüyor.

ESPRİYLE HERKESİ GÜLDÜRDÜ

Türkiye’nin ilk yüz nakli olan Uğur Acar, sakal tıraşından sonra kendisini ziyaret eden AÜ Rektörü Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe’nin, "Seni çok yakışıklı gördüm maşallah. Şimdi sen dünyanın en yakışıklı, en tanınan adamlarından birisin" sözleri üzerine, "Teşekkür ederim" diyerek karşılık verdi. Yüzünü görmek isteyip istemediği sorulan Acar, "Merak ediyorum" dedi. Prof. Dr. Ömer Geçici’nin "Çok yakışıklı görünüyorsun" sözleri üzerine Acar, şunları söyledi:

"Güzel olduğuna eminim. Görmediğim için bir şey diyemiyorum ama çok iyi olduğuna eminim. Benim için eski hayatım ve yeni hayatımda bir fark olmayacak. Sadece yüzüm değişti. Yeni hayatımda bir değişiklik olmayacağına eminim. Buradan bir şey söylemek istiyorum. Nakil için izin veren aileye çok teşekkür etmek istiyorum. Allah, razı olsun. Hastaneden ilk çıktığımda kendilerinin yanına gitmek, onlarla tanışmak istiyorum."

Acar, "Hastaneden taburcu edildikten sonra ilk ne yapacaksın?" sorusuna", "Şu anda düşüncem ilk önce annem ameliyat olacak, ona destek olmak istiyorum. Sonrasında nakili bağışlayan aile ile görüşeceğim. Hepsinin yanına gidip tokalaşacağım. Sonra köyüme gideceğim. Artık sokakta rahat rahat dolaşırım. Eskiden beni gördüklerinden tepki veriyorlardı. Ben aldırmıyordum. Nasıl olursam olayım bu hayatta yaşıyorum" diye konuştu.

ÖNCEK DOKTORLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Aynaya baktıktan sonra ilk kez yeni yüzünü gören Uğur Acar, "Bütün Türk doktorlarına başarılar diliyorum. Bundan daha iyisi olamaz" diyerek baş parmağını kaldırıp ’Tamam’ işareti yaptı.

Prof.Dr. Ömer Özkan, sinirlerinin 6 ay sonra hareket edeceğini söyleyince Uğur Acar, "Biz sinirlenmeyiz zaten" diyerek yaptığı espri ile herkesi güldürdü.

Uğur Acar’ın kardeşi Ali Acar ise, "23 gündür başındaydım. Bağış yapan aileye teşekkür ediyorum. Bundan sonra ben de organlarımı bağışlayacağım. Kardeşime bakıyorum, benden de yakışıklı oldu. Bundan sonra çıktığımızda kardeşimle bir hamama gideceğiz. Sonra bir kahvaltı yapmak istiyorum. Ameliyata girdiği zaman konuşmuyordu, bana ne yapmak istediklerini yazıyordu" dedi. 

 

Bu haber toplam 5114 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri