Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üsküdar Çekmeköy arası 28 dakikaya iniyor

20.01.2011 22:15
İstanbul trafiğinin en yoğun olduğu yerlerden biri olan Üsküdar-Çekmeköy arasındaki metro hattı için çalışmalara hız verildi. Metro hattının toplam günlük yolcu taşıma kapasitesi 688 bin olarak hesaplanıyor.

 

Üsküdar ile Çekmeköy arasını 28 dakikaya indirecek olan 19 km uzunluğundaki metro hattı için 3 Şubat’ta ihaleye çıkılıyor. Hattın ilk etabının 26 ayda bitirilmesi planlanıyor.

Hattın ilk etabı olan Üsküdar-Ihlamurkuyu arası altyapı çalışmaları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Raylı Sistem Müdürlüğü 3 Şubat’ta ihale düzenlenirken, ihaleyi alan firmanın yer tesliminden sonra inşaatı 780 günde (26 ay) bitirmesi hedefleniyor.

Özellikle trafiğin en yoğun olduğu pik saatlerde toplu taşıma araçlarıyla bir saatten fazla süren yolculuk, Üsküdar-Çekmeköy metro hattıyla 28 dakikaya inecek. Toplam 19 km uzunluğundaki metro hattı 16 istasyondan oluşacak. Marmaray Üsküdar İstasyonu ile entegre olacak olan metro hattı, Alemdağ Caddesi ile Şile Yolu Kavşağı yakınlarında son bulacak.

Raylı sistem hattının tamamının yeraltı tüneli şeklinde inşa edileceği belirtilirken, metro hattının toplam günlük yolcu taşıma kapasitesi 688 bin olarak hesaplanıyor. İlk istasyonu Üsküdar olacak olan metro hattı, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar duraklarından devam ederek Çekmeköy durağına ulaşacak.

VATAN

Bu haber toplam 4502 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri