Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ortadoğu’ya yüzer komando üssü

29.01.2012 12:00
ABD, Ortadoğu’da yakın gelecekte gerçekleştirmesi olası operasyonlarda, USS Ponce savaş gemisini yüzer üs olarak kullanmaya hazırlanıyor

Pentegon, 40 yıllık hizmetten sonra hurdaya çıkarmaya hazırlandığı donanmaya ait amfibi gemisini, Ortadoğu operasyonlarında kullanacağı bir yüzen komando üssüne çeviriyor. Amerikan basınında çıkan haberlerde geminin, gerekli düzenlemeler tamamlandıktan sonra 4-5 ay içinde hizmete hazır hale geleceği ifade edildi. Gemi, son olarak Libya’da Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlere yönelik NATO operasyonlarında kullanılmıştı.

HÜRMÜZ'DE KULLANILACAK
Geminin, Hürmüz Boğazı’nın İran tarafından kapatılmasının engellenmesi ve bölgedeki mayın temizleme çalışmalarında da kullanılması planlanıyor. Karar, Somali’deki Batılı iki rehinenin donanmanın özel kuvvetleri “SEAL”a bağlı komandolarca kurtarılmasından sonra geldi. SEAL komandoları, geçen yıl Pakistan’ın Abbodabat kentinde El Kaide terör örgütünün lideri Usame bin Ladin’e yönelik operasyonu da gerçekleştirmişti.

Karar, Başkan Barack Obama’nın, Amerikan Silahlı Kuvvetleri’nin giderek küçülmesi ve daha küçük, hareket kapasitesi daha yüksek birimlerin öne çıkarılmasını içeren stratejisine uygun düşüyor. Gelecek on yılda Amerikan savunma bütçesinden yarım trilyon dolar kesinti yapılması ve asker sayısının azaltılması planlanıyor.

"TÜRKİYE'DE ÜS KURMAYACAĞIZ"
Diğer yandan ABD Savunma Bakanlığı, Amerikan yönetiminin Türkiye’de özel operasyon üsleri oluşturmak istediği yönündeki haberleri yalanladı. Hafta içinde Wall Street Journal (WSJ) Gazetesi’nde yer alan iddiaya yönelik yalanlama Pentagon Sözcüsü John Kirby’den geldi. Kirby, “Türkiye’de ilave Amerikan askerlerinin konuşlandırılacağına dair haberler gerçeği yansıtmıyor. Türk hükümetiyle bu yönde bir görüşmemiz olmadı’’ dedi. Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu vurgulayan Kirby, “Amerikan ordusu, en yakın müttefiklerimizden biri ve NATO ortağımız Türkiye’nin silahlı kuvvetleriyle yakın ilişkilerimize çok değer veriyor’’ diye konuştu.

Pentagon’dan bir yetkili de yaptığı açıklamada, WSJ Gazetesi’nde çıkan haberle ilgili herhangi bir bilginin kendilerine ulaşmadığını belirterek, iddiayı yalanlamıştı. Yetkili, böyle bir üssün inşası için Türk hükümetinin izninin gerekli olduğunu kaydetmişti. 

 

 

Bu haber toplam 6778 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri