Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Utanç Duvarı'nda gedik açıldı!

08.11.2014 14:19
Filistinli aktivistlerin Berlin Duvarı'nın yıkılışının yıldönümü nedeniyle, Kudüs'teki 'utanç duvarı'nı deldiler.

Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşimcilerine Karşı Direniş Komiteleri aktivistleri, kentin Bi'r Nabala beldesi yakınlarında Ayrım Duvarı'nda delik açarak bölgeye Filistin bayrağı dikti.

BERLİN DUVARININ YIKILIŞININ YILDÖNÜMÜNDE

"Ayrım Duvarı" olarak da adlandırılan "Utanç Duvarı'nda delik açan Filistinli aktivistlerden biri, söz konusu eylemi Berlin Duvarı'nın yıkılışının yıldönümü münasebetiyle gerçekleştirdiklerini belirtti.

‘BU DELİK DUVARIN SONU OLACAK’

İsmini vermek istemeyen aktivist, "Bu delik, Filistin topraklarını, İsrailli yerleşimcilerin çıkarları için bölen Ayrım Duvarı'nın sonunun başlangıcıdır. Bu duvar, modern çağda ırkçı ayrılığın ifadesidir" şeklinde konuştu.

İsrail, Ayrım Duvarı'nı güvenlik gerekçesiyle Batı Şeria ve İsrail arasında 2002'de inşa etmeye başlamıştı.

BERLİN DUVARI 28 YIL AYAKTA KALDI

Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya'ya kaçmalarını önlemek için 13 Ağustos 1961 yılında Berlin'de yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki Berlin Duvarı, 9 Kasım 1989'da yıkılmıştı. Söz konusu duvar, Batı'da yıllarca "Utanç duvarı" (Schandmauer) olarak da anılıyordu.

 

GEÇEN YIL İLK KEZ DELİNMİŞTİ
Filistinliler, İsrail'in inşa ettiği ayrım duvarını, geçen yıl mayıs ayında da balyozlarla delmişti. Duvarı, 2004'te inşasından sonra ilk kez delen Filistinliler, Kudüs tarafına geçerek kontrol noktasının etrafına Filistin bayrakları asmıştı.

Bu haber toplam 1556 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri