Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Otuzunu bile göremiyorlar

13.12.2011 09:30
UTSAM’ın 1739 teröriste ait bilgiden yola çıkarak yaptığı araştırmaya göre, dağda ortalama yaşam süresi sadece 3 yıl. Kadın militanlar ise geri planda olduğu için bu süre en fazla 7 yıla kadar çıkabiliyor.

Bünyamin Demirkan

Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Merkezi’nin terör örgütü PKK’nın kendi sitelerinden elde edilen verileri esas alarak yaptığı araştırmaya göre, dağ kadrosundaki bir teröristin ortalama ömrü 3 yıl. 1739 teröristin bilgilerinden yola çıkılarak hazırlanan araştırmada kadınların erkeklere göre daha genç yaşta örgüte katıldığı ve yaşam sürelerinin 7 yıl olduğu belirtildi. Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Merkezi (UTSAM) tarafından 9-11 Aralık tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 3. Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Sempozyumu’nda PKK’nın dağ kadrosundaki teröristlerin ortalama kaç yıl yaşadığı ile ilgili bir araştırmanın sonuçları açıklandı.

Örgüte en küçük katılım yaşı 13

Akademisyen emniyet personelleri tarafından yapılan “PKK terör örgütü mensuplarının profili” adlı araştırmada 1985 ila 2006 yılları arasında ölen teröristler incelendi. Bu yıllar arasında ölen 1739 teröristin örgüte katılım yılı, katılım yaşı, katıldığı il ve ölüm yılı üzerinden ortalama hayatta kalma yılları belirlendi. Teröristler ile ilgili bilgiler örgütün internet sitelerinden alındı. Doğum ve ölüm yılı, örgüte katılım yaşıı, katıldığı il bilgilerinden biri eksik olan teröristler araştırmaya dahil edilmedi.”Örgüte kaç yaşında katılıyor?”, “kaç yaşında ölüyor?” Ve “Katılım ve ölüm yaşını etkiliyen faktörler nelerdir?” sorularına cevap aranan araştırmaya göre PKK’nın dağ kadrosunda yer alan bir terörist ortalama 3 yıl yaşıyor. Ölen teröristlerin büyük çoğunluğu 21 ve 28 yaş arasında. Teröristlerin yüzde 17’si 23-24 yaşında, yüzde 15’i 21-22 yaşında. Ölen teröristlerin nerede ise yüzde 97 lik kısmının 35 yaşın altında olması dikkat çekiyor. İncelenen PKK’lıların büyük çoğunluğu17-18 ve 19-20 yaşlarında örgüte katılıyor. Bazı bölgelerde katılım yaşı 13’e kadar düşüyor. Örgüte katılım yaşı Hakkari ve Şırnak’da ortalama 17 olarak görülürken, 30 yaşını geçenlerin örgüte katılımı ise ciddi oranda azalıyor. Araştırmada incelenen teröristlerden 461’inin Mardin’den 323’ünün ise Diyarbakır’dan örgüte katıldığı tespit edildi. Suriye’den 225 kişinin örgüte katılması ise dikkat çekiyor. Örgüte katılan Suriyeliler’in yaş ortalaması 19. İran’dan örgüte katılan teröristlerin sayısı da 83. İranlılar’ın örgüte katılım yaşı 18. Türkiye’den örgüte en az katılım 17 kişi ile Malatya’dan.

Kadın teröristler geri planda

Malatya’yı 20 kişi ile Iğdır ve 21 kişi ile Ardahan takip ediyor. Araştırmaya göre PKK’lıların illere göre hayatta kalma yaşları da belirlendi. Örgütün dağ kadrosunda en az yaşayan iller Malatya ve Sivas. Her iki ilin de örgütte yaşam süresi 2 yıl. En uzun süre yaşayanlar ise 6 yıl ile Bingöl ve Batman... Bu illeri 5 yıl ile Şırnak takip ediyor. Kadınların Erkeklere göre daha genç yaşta örgüte katıldığını ortaya çıkaran araştırmaya göre kadın teröristlerin hayatta kalma süresi ortalama 7 yıl.

Bu haber toplam 1756 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri