Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uyduların Çarpışması Gizli Savaş mı?

14 Şubat 2009 / 08:32
Rus uydusu ile aktif Amerikan casus uydusunun uzayda çarpışmasının açıklandığı gibi kaza değil, bilinçli bir çarpma olduğu ileri sürüldü.
Ömrünü tamamlayan Rus uydusunun aktif Amerikan casus uydusuna çarpması kaza değil, uzay savaşlarının ilk çatışması olarak açıklandı. Alçak yörünge uydularının atmosfere girene kadar kontrol edilebildiğine dikkat çeken uzmanlar, Rus uydusu Cosmos 2251'in Amerikan casus uydusu Iridium'a çarpmasının bilinçli olduğunu iddia ettiler. Casus uyduların bir buçuk saatte kutuptan kutba dünyanın etrafında döndüğünü bildiren uzmanlar, çarpışmanın Sibirya üzerinde olmasının bilinçli çarpma olduğuna en büyük delil olarak gösterdiler. 1957 yılında Ruslar'ın basketbol topu büyüklüğündeki uyduyu uzaya fırlatmasıyla başlayan uzay yarışı, önceki gün ömrünü tamamlamış Rus uydusunun, Amerikan casus uydusuna çarpıp, parçalaması yeni bir dönemi başlatabilir.
İLK UZAYDA ÇARPIŞMA

Bugüne kadar Amerika ile Rusya arasında yarış havasında geçen uydu teknolojilerindeki gelişmede bir ilk yaşandı. İlk defa iki uydu uzayda çarpıştı. Bu durum kafalarda soru işareti bıraktı. Çünkü iki uydudan biri Rusya'nın ömrünü tamamlamış alçak yörünge uydusu Cosmos 2251, diğeri ise Amerika'nın aktif casus uydusu Iridium'du. Iridium, çarpma sonucunda paramparça oldu. Çarpışma ise Sibirya'nın üzerinde gerçekleşti.

ÇARPMA BİLİNÇLİ

İlk defa iki uydunun çarpışması bu alandaki uzmanların ilgisini çekti. Uzmanlar, uyduların çarpışmasının çok zor olduğuna dikkat çekerek, çarpışmanın arkasında Amerika-Rusya rekabetinin yattığını ileri sürdüler. Uzmanlar, "Yerleşim birimlerine düşmemesi için bu uydular son ana kadar kontrollü olarak atmosfere girerler. Açıları ve yerleri bellidir. Bu uydu ömrünü tamamlamış ve atmosfere girecekti. Amerikanın casus uydusu Iridium ise aktif bir uyduydu. Hareketli olan bu uydu bir buçuk saatte bir kutuptan diğer kutuba dünyanın etrafını dolaşabiliyor. Bu uyduya bilinçli bir şekilde çarpan Rus uydusu, kendisi yok olurken Amerika'nın da casus uydusunu yok etti" ifadesini kullandılar."

Bu haber toplam 1736 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri