Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uygulama başladı! Fiş isteme devri bitti!

01.10.2013 11:37
Yıllar önce bu alışkanlığı kazandırmak için çok uğraştılar. Herkes ezberledi: “Önce fiş sonra alışveriş”

Lokantalar başta olmak üzere, seyyar POS cihazı kullanılan işletmelerde kredi kartıyla ödeme yaparken kasa fişi isteme devri bugünden itibaren kapanıyor. Kredi kartıyla ödeme yapılan seyyar POS cihazı, yazar kasa işlevi de görecek. 

Maliye Bakanlığı, alışveriş sonrası fiş alma konusundaki tartışmaları bitirmek ve kayıt dışını önlemek amacıyla bugünden itibaren yeni bir uygulama başlatıyor. Başta lokantalar olmak üzere hizmet sektöründe kredi kartıyla yapılan ödemelerde yaygın olarak kullanılan seyyar POS cihazlarının yerini bugünden itibaren artık yeni nesil cihazlar alacak.

3 NÜSHA ÇIKACAK

Hem POS, hem yazar kasa özelliğine sahip yeni cihazlarla ödeme yapılırken üç nüsha fiş çıkacak. Nüshalardan biri kredi kartı slipi, ikisi ise fatura yerine geçecek ve slip ile faturalardan biri müşteriye verilecek.

KASA FİŞİNE GEREK YOK

Seyyar POS cihazı kullanarak lokantalarda kredi kartıyla ödeme yapanlar artık ayrıca kasa fişi istemek zorunda kalmayacak. Ancak, nakit ödemelerde veya kasaya giderek yapılan ödemelerde fiş isteme uygulaması iki yıl daha devam edecek.

YAZETE.COM

 
Bu haber toplam 2108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri