Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uygur Türkleri Çin zulmüne gönderilmeyecek

14.07.2012 15:13
Çin zulmünden kaçarak İsveç’e sığınan Uygur Türklerine sığınma hakkı vermeyen göçmenler bürosu (Migrationsverket) geri adım attı.

Oturum izni almak için bekleyen 55 Uygur Türkü’nün sığınmasını ret ederek sınır dışı etmeye hazırlanan gömenler bürosu, kararını değiştirerek, sadece Uygur Türklerine yeniden iltica etme hakkı tanıdı.

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

Çin’in isteği ile 2011 ve 2012 yılı içinde İsveç’ten bu ülkeye iade edilen 2 Uygur Türk’ünden haber alınamamasından sonra harekete geçen İsveç Uygur Maarip Derneği, sığınması kabul edilmeyen soydaşlarının Çin’e iade edilmemesi için yoğun bir çaba sarf etti.

Çin istihbarat birimlerinin İsveç’e kaçan ve sığınma talebinde bulunan Uygur Türklerini izlediğini ve ailelerinin de tehdit edildiğini söyleyen İsveç Maarip Uygur Derneği başkanı Ahmet Tursun, göçmenler bürosunun, Uygur Türklerine yeniden iltica hakkı vermesinde en büyük emeğin yeşiller partisi Türk asıllı milletvekili Mehmet Kaplan’a ait olduğunu belirtti. Kaplan’ın iki senedir kendilerini büyük destek verdiğini kaydeden Tursun, Kaplan’ın parlamento çatısı altında Uygur Türklerinin Çin’e iade edilmemesi için birçok milletvekili ve bürokratla görüştüğünü ifade etti.

Ayrıca Dünya Uygur Kongresi AB ülkeleri Bürüksel özel temsilcisi Mehmet Tokti veDünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri Dolkun İsa’nın İsveç’te önemli temaslarda bulunduklarını söyleyen dernek başkanı Ahmet Tursun, ‘’gerek Mehmet Tokti bey, gerekse Dolkun İsa bey, İsveç göçmen bakanı başta olmak üzere, Sayın Mehmet Kaplan’ında çabalarıyla, birçok bürokratla görüştüler. Bu görüşmelerde sınır dışı edilecek Uygur Türklerinin başlarına gelecek muhtemel tehlikeler, İsveçli mercilerine anlatılarak bu hayırlı kararın çıkmasında etkili olundu. Zira karar çıktıktan hemen sonra, tekrar iltica eden ilk dört kişiye oturma ve çalışma izni verildi. Kısa süre içerisinde bütün arkadaşlarımızın ilticası büyük bir ihtimalle kabul edilecek. Bu haklı davamızda bize destek olan herkese çok teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu. 

Kaynak:
Bu haber toplam 3518 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri