Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uygur Türkleri Çin zulmüne karşı yürüdü...

06.07.2011 02:21
Çin’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de 5 Temmuz’da meydana gelen olayların yıldönümü nedeniyel İsveç'in başkenti Stockholm'de protesto gösterisi düzenlendi.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

Çin’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de 5 Temmuz’da meydana gelen olayların yıldönümü nedeniyel İsveç'in başkenti Stockholm'de protesto gösterisi düzenlendi.

İsveç Uygur Maarip Derneği tarafından organize edilen protesto gösterisi öğleden sonra İsveç meclisi önünde başladı. Gösteriye İsveç'te yaşayan Uygur Türklerinin yanı sıra, Türkler, Azerbaycan ve diğer Türk Cumhuriyetleri vatandaşları katıldı.

İsvec meclisi önünde toplanan 200 yakın gösterici ellerinde Türk, Doğu Türkistan ve İsveç bayrakları taşıyarak, "Çin, Uygur topraklarını terk et, Uygurlara özgürlük, Çin, Uygurları öldürüyor, kadınları çocukları öldürüyor" yazılı afişler taşıdı ve sloganlar attı.

İsveç meclis binasının önündeki protesto esnasında bir konuşma yapan, Yeşiller ve Çevre partisinden, Türk asıllı milletvekili Mehmet Kaplan İsveççe ve Türkçe olarak yaptığı konuşmada; Doğu Türkistan’da yapılan haksızlıklara bir an önce son verilmesini istedi. Kaplan; Çin’in böl, parçala, yönet politikası uyguladığını, halkları karşı karşıya getiren bir politika izlediğini, Uygur halkına karşı olan katliamların tüm dünyaya televizyon ekranlarından ve internetten yansımasına rağmen ülkelerin sessiz kalmalarının utanç verici olduğunu ifade etti.

Daha sonra kalabalık toplu bir şekilde sloganlar eşliğinde, meclisin önünden Çin Konsolosluğuna kadar yürüdü. Çin konsolosluğu önünde de bir basın açıklaması yapan göstericiler, Çin zulmünün sona ermesin istediler. Göstericilerden bazılarının yanlarında getirdikleri Çin bayrağını yakmaları dikkat çekti. Basın açıklamasından sonra göstericiler sessiz şekilde dağıldı 

 

 

Bu haber toplam 6076 defa okunmuştur
Deprem,Felaket Erken Uyarı Merkezi ERZİNCAN- T Ü R K İ Y E
Hüsamettin ŞENER
Şimdi zulme karşı,yakında ZAFERLERE YÜRÜMELİYİZ... *ÜSTÜN TEKNOLOJİM VE BİNLERCE BULUŞLARIMLA DÜNYADA 7.0 + MAGNİTÜDLÜK DEPREMLERİN OLACAĞINI BİRKAÇGÜN ÖNCE BİLDİRDİM WEB SAYFAMDAN ŞİMDİ SIRADAKİLER HAZIR OLSUNLAR... www.depremerkenuyari.com
07 Temmuz 2011 Perşembe 00:04
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri