Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uygur Türkleri Çin'e öfke kustu

06.07.2012 03:48
Çin’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de 5 Temmuz’da meydana gelen olayların yıldönümü nedeniyel İsveç’in başkenti Stockholm’de protesto gösterisi düzenlendi.

İsveç Parlamentosu önünde toplanan İsveç Uygur Maarip Derneği üyesi yaklaşık 200 kişi, Çin’in 2009 yılında Doğu Türkistan’ın Urumçi kentinde gerçekleştirdiği katliamları sloganlar atarak protesto etti.

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

"Hak, hukuk, adalet; Türkistan’a ’’Hürriyet, Sincan’’değil, Türkistan", "Yaşasın Müslüman, tam bağımsız Türkistan", "Katil Çin, Türkistan’dan defol" sloganları atan, kalabalık, platform üyeleri, yanlarında taşıdıkları Uygurve Türk bayraklarıyla parlamentonun önünden Çin büyükelçiliğine kadar yürüdüler.

İsveç Uygur Maarip derneği başkanı Ahmet Tursun, ’’5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin’in yaptığı katliam ve soykırımı protesto için yürüyen üniversite öğrencileri ve eylemcilere Çin güvenlik güçleri tarafından ateş açılmıştı. Binlerce insanımızı şehit verdik. Binlerce Doğu Türkistanlı tutuklanmış, bunların çoğu idam edilmişti. Aradan üç yıl geçmesine rağmen hala ulaşılamayan Uygurlular bulunuyor.’’ Şeklinde konuştu.

İsveç meclis binasının önündeki protestoesnasında bir konuşma yapan, Yeşiller ve Çevre partisinden, Türk asıllı milletvekiliMehmet Kaplan İsveççe ve Türkçe olarak yaptığı konuşmada; Doğu Türkistan’da yapılan haksızlıklara bir an önce son verilmesini istedi. Kaplan; Çin’in böl, parçala, yönet politikası uyguladığını, halkları karşı karşıya getiren bir politika izlediğini, Uygur halkına karşı olan katliamların tüm dünyaya televizyon ekranlarından ve interneten yansımasına rağmen ülkelerin sessiz kalmalarının utanç verici olduğunu ifade etti.

Daha sonra kalabalık toplu bir şekilde sloganlar eşliğinde, meclisin önünden Çin Konsolosluğuna kadar yürüdü. Çin konsolosluğu önünde de bir basın açıklaması yapan göstericiler, Çin zulmünün sona ermesin istediler. Basın açıklamasından sonra göstericiler sessiz şekilde dağıldı.atila altuntas

 

 

 

Kaynak:
Bu haber toplam 5078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri