Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uygur Türklerinin davası İsveç parlamentosunda

14.06.2012 03:05
Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri Dolkun İsa, İsveç Meclisi'nde bütün Avrupa’ya seslenerek, Çin zulmünden ve baskısından kaçan ve Avrupa ülkelerine sığınan Uygur Türklerinin, Çin'e iade edilmemesini istedi.

İsveç parlamentosun da 2 yıl önce, Yeşiller ve Çevre partisi Türk asıllı milletvekili Mehmet Kaplan ve İsveç Uygur Maarip derneği üyelerinin büyük çabasıyla kurulan ‘’İsveç- Uygur Parlamento dostluk gurubu çalışmalarını hızlandırdı.

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

 

Grubun içerisinde bulunan Sağ (Moderat) partisi Hukukçu milletvekili Ulrika Karlsson ve Abdirizak Waberi, Hristiyan Demokrat parti milletvekili hukukçu Otto Von Arnold ve Annelie Enochson, Sosyal demokrat partiden Ameer Sachet ve Yeşiller partisinden Mehmet Kaplan, Uygur Türklerinin sorunlarını yakından takip ederken, Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri Dolkun İsa’yı İsveç parlamentosunda ağırladı.

İsveç meclisinde Doğu Türkistan Uygur Türklerine Çin tarafından uygulanan baskılar konu alan birde birifing veren Sürgündeki Uygurların oluşturduğu Münih merkezli Dünya Uygur Kongresi’nin genel sekreteri Dolkun, ‘’ Dünya Uygur Kongresi, Pekin'deki Çin yönetimi tarafından bir terör örgütü olarak nitelendiriliyor. Çin kamuoyu, Sincanlı Uygurlar'ın toptan İslamcı faaliyetler içinde olduğu şeklinde yönlendiriliyor. Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana sistemli bir şekilde Sincan bölgesine Han Çinlilerinin gönderilmesi nedeniyle Uygurlar kendi topraklarında azınlık konumuna düşmüş durumda. Resmi Çin istatistiklerine göre Sincan nüfusunda Uygurların oranı yüzde 45'e geriledi’’ şeklinde konuştu.

Uluslararası Af Örgütü'nün İsveç'te bulunan temsilcileri ile bir araya geldiğini belirten Dolkun’’. Yurt dışında yaşayan Uygur Türklerinin en önemli sorunlarunu iltica. İsveç'teki temaslarımız sırasında bu ülkeye Çin'in zülmünden kaçarak gelen vatandaşlarımıza iltica talepleri konusunda yardımcı olmalarını istedik. Af Örgütünün temsilcileri bu konuda yardımcı olacaklarını söylediler'' diye konuştu.

Seminere dinleyenler arasında İsveç’te yaşayan Türkler ve  bir grup İsveçli yer alırken, İsveç’te Doğu Türkistan sorununu yasal zemine taşıyan, İsveç Maarip Uygur Derneği başkanı ve yöneticileri de hazır bulundu.

004.20120614031026.jpg

005.20120614031036.jpg

012.20120614031046.jpg

 

  

Kaynak:
Bu haber toplam 5376 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri