Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uygurların anası Rabia Kadir: Sayın Erdoğan tarih yazdı…

17.06.2013 04:48
Çin’deki Uygur Türklerinin hak arayışını uluslar arası gündeme taşıması nedeniyle “Uygur Ana” diye adlandırılan Rabia Kadir İsveç’in başkenti Stockholm’de bir dizi temaslarda bulundu.

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

İsveç Uygur Maarip Derneğinin lokalinde, Uygur Türkleri ile bir araya gelen Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı Rabia Kadir, toplantıda bulunan Yeşiller partisi milletvekili ve grup başkan vekili Mehmet Kaplan’dan da, Uygur Türklerinin İsveç kamuoyuna iyi anlatılabilmesi için destek istedi.

Guantanamo hapishanesinde yatan ve suçsuzluğu kanıtlandıktan sonrada serbest bırakılan 3 Uygur Türkünün ortada kaldığını kaydeden Kadir, bunların iltica talebinin kabul edilmesi için Amerikalı yetkililerle, İsveçli yetkililerin görüştüğünü kendilerinin de görüşmeleri yakından takip ettiğini söyledi. İsveç Uygur Komitesinin seçimleri için bu ülkeye geldiğini belirten Kadir, İsveç Maarip Derneği ile İsveç Uygur Komitesinin yakın işbirliği içinde çalışması gerektiğini kaydetti.

İsveç’teki Uygur Türklerinin çalışmalarını yakından takip ettiğini söyleyen Yeşiller partisi milletvekili ve grup başkan vekili Mehmet Kaplan, İsveç- Doğu Türkistan Parlamento Dostluk grubunun çalışmalarını hızlandırdıklarını ifade etti. 2014’de milletvekili seçimleri yapılacağını kaydeden Kaplan, ‘’ siyasetçilerin Uygur Türkleri ile daha fazla görüşerek, parlamentoda bulunan 7 partiden katılımlarla, Doğu Türkistan meselesini takip eden büyük bir grup olacağız’’ şeklinde konuştu.

ERDOĞAN VE HEYETİ TARİH YAZDI…

Ziyaret esnasında Erdoğan'ın  Doğu Türkistan ziyaretini gözyaşları içinde anlatan Kadir,’’  Sayın Erdoğan bizim topraklarımıza ayak bastığında bütün dünyada müthiş ve olumlu bir atmosfer meydana getirdi. Bugüne kadar hiçbir siyasetçinin aklına gelmeyeni, Çin’in isteksiz olmasına rağmen ikna eden Sayın Erdoğan ve yanındaki heyet, tüm dünyada ki Uygur Türklerinin gözyaşları içinde tarih yazdı. 200 yıldır ben Uygurların anası olarak yüreklerine basıyorlarsa, benim gibi başbakan Erdoğan’ı da yüreklerine bastılar.

 

Başbakan Erdoğan’ın ziyaretinden Uygurları ne kadar mutlu ettiğini kelimelerle anlatamayacağını söyleyen Kadir,’’İnsanlarımız 7 den 70 ine kadar bir yetim çocuğun başını okşadığınızda nasıl mutlu oluyorsa  bütün Uygur Türkleri öyle  sevindiler. 67 yıldır ilk defa milletimizi böyle heyecanlı biçimde kendilerini Sayın Erdoğan’ın kucağına attı. O gün bütün Dünyadaki Uygur Türklerini kurşuna dizseniz, şerefiyle silahın karşısına geçerlerdi. Sayın Erdoğan’ın ziyaretinde ecdadımızın ruhunu gördüm. Kadim Tarihi Turan’daki atalarımızın bizlere elini uzattığını gördüm’’ şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın Doğu Türkistan ziyaretinde 4 telefonun hiç durmadan çaldığını kaydeden Kadir, ‘’Dünya Kupası Finali oynayan Milli takımın maçını izlemek için televizyon kanalının başına geçen ülke milleti gibi, dünyada ki Uygur Türkleri, Sayın Erdoğan’ın ziyaretini izledi. Dünyanın dört bir tarafından telefonlarla beni arayan Uygur kardeşlerim, Erdoğan’ın görüntülerini gözyaşları içersinde bana anlattılar.’’diye konuştu.

Taksim Gezi Parkı olaylarına da değinen Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı Rabia Kadir, Türkiye’de yaşayan halklar için Türkiye’nin birlik ve beraberlik içinde yaşamasının çok önemli olduğuna vurgu yaparak, hükümetin demokrasi ve barış içinde olayları tatlıya bağlayarak barışçı yoldan çözeceğine emin olduğunu söyledi.

048.20130617041529.jpg

040.20130617041541.jpg

050.20130617041555.jpg

new_065.jpg

043.20130617041620.jpg

 

 

Bu haber toplam 15814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri