Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uzun süreli öksürüğe dikkat

11.01.2011 20:24
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Özkan, veremin genelde hafif başladığına dikkat çekerek, "Bu nedenle, birço khasta doktora başvurmakta gecikir.

Göğüs Hastaliklari Uzmanı Dr. Hacer Özkan, veremin genelde hafif başladığına dikkat çekerek, "Bu nedenle, birçokhasta doktora başvurmakta gecikir. Bazıları da özellikleöksürük şikayetini sigara ya da başka bir nedene bağlar ve doktora başvurmaz.

Bu durum yanlış teşhis ve yanlış tedavilere yol açabilir. Şüpheli kişide hastalık belirtileri varsa hemen akciğer filmi çekilmelidir. Akciğer filmindeki bazı görüntüler tüberkülozdan şüphelenmemize neden olur.

Fakat bu görüntüler başka hastalıklarda da olabileceğinden sadece akciğer filmi ile kesin tanı konulamaz. Akciğer tüberkülozunun kesin tanısı balgam incelemesi ile konulur. Doğru tanı için, balgamda verem mikrobunun gösterilmesi önemlidir. Bunun için mikroskobik muayene ve kültür testi yapılmalıdır" diye konuştu.

Verem tedavisi başladıktan kısa bir süre sonra hastalıkbelirtilerinin azalıp kaybolabileceğini söyleyen Dr. Özkan,hastalığın kesin tedavisi ve tekrarlamaması için tedavisüresinin en az 6 ay olması gerektiğini vurguladı.

Dr. Hacer Özkan; "İstirahat, beslenme, ve hava değişimi gibi unsurların tüberküloz tedavisinde çok önemli yeri olmadığı gösterilmiştir. Verem ilaçları bulunmadan önce bu konulara çok önem verilmekteydi.

Ağır işlerde çalışanların hastalıklarının durumuna göre bir müddet istirahat etmeleri gereklidir. Tüberküloz tedavisinin garantisi ancak gözetimli tedavi ile sağlanır. Bu nedenle bütün hastalar gözetimli tedavi kurallarına uymalı ve hastayakınları bu konuda duyarlı olmalıdır" dedi.

kadinhayat.com

Bu haber toplam 1526 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri