Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vakıf şemasında bir balyozcu

08.01.2012 16:13
Askeri hizmetini yerine getirirken hayatını kaybedenlerin yakınları ile yaralanan er ve erbaşlara sosyal ve ekonomik destek sağlayan ‘TSK Mehmetçik Vakfı’nın teşkilat şemasında “darbeye teşebbüs” iddiasıyla tutuklanan emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri’nin is

Askeri hizmetini yerine getirirken hayatını kaybedenlerin yakınları ile yaralanan er ve erbaşlara sosyal ve ekonomik destek sağlayan ‘TSK Mehmetçik Vakfı’nın teşkilat şemasında “darbeye teşebbüs” iddiasıyla tutuklanan emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri’nin ismi ve fotoğrafının çıkartılmadığı ortaya çıktı.
 

ASLAN DEĞİRMENCİ / ANKARABALYOZ Davası’nın, “Balyoz Planı” ana davasıyla birleşmesinin ardından 365′e çıkan sanıkların arasında bulunan TSK Mehmetçik Vakfı görevlilerinin teşkilat şemasından isimlerinin halen çıkartılmadığı öğrenildi. 25 Şubat 2010 günü tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilen emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri’nin yaklaşık 1 yıldır tutuklu olmasına karşın vakfın internet sitesinde yer alan teşkilat şemasında görevli olarak gösterildiği ortaya çıktı.

Bir garip durum

“Balyoz Planı” davasında 249′u tutuklu 365 sanıklı davanın tutukluları arasında bulunan Mehmetçik Vakfı İstanbul Temsilcisi emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri’nin ismi ve fotoğrafı halen vakfın teşkilat yapısı şemasında yer alıyor. Davanın 1 numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın koğuş arkadaşı olan Tanyeri Balyoz Harekât Planı iddianamesinde “darbeye teşebbüs”le suçlanmıştı. Süha Tanyeli, darbe seminerinden iki gün önce tüm hazırlıkları 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’a sunduğu da Gölcük Donanma Komutanlığı’nda çuvalların içerisinde ele geçirilen delillerle belgelenmişti.

Çetin Doğan’a bilgi notu

Gölcük Donanma Komutanlığı’nda çuvalların içerisinde ele geçirilen delillere göre düzenlenen Balyozun ek delil klasörleri yeni bilgileri ortaya çıkarmıştı.
5-7 Mart 2003 tarihinde yapılan darbe seminerinden 2 gün önce, Balyoz Koordinatörü olarak adı geçen emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri’nin dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan’a bilgi notu hazırladığı tespit edilmişti.

Tarihi ve saati bile tespit edilmişti

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın 6 Aralık 2010’da Gölcük’teki Donanma Komutanlığı’ndaki aramada ele geçirdiği belgeler ile eski deliller raporda tek tek karşılaştırılmıştı. İddianamedeki 4 nolu CD ile Donanmadan çıkan 6 nolu çuvalda yer alan 1 nolu CD’nin bir dosya dışında bire bir aynı olduğu vurgulanmıştı. 4 nolu CD ile 1 nolu CD’yi ayıran tek dosyanın “SN. KOM ARZ NOTLAR .doc” isimli belge olduğu ve Balyoz İddianamesinde yer almadığı ve soruşturmanın genelini ilgilendiren bir belge olduğu ifade edilmişti. Bu belgenin emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri’ye ait olduğu ve 3 Mart 2003’te saat 16.42’de son kaydedicisinin de Tanyeri olduğu öne sürülmüştü.

Karanlık senaryo ve Süha Paşa

Tanyeli’nin ismi kamuoyu gündemine ilk defa 2007′de Washington’daki düşünce kuruluşu Hudson Enstitüsü’nde düzenlenen ve Türkiye üzerine karanlık senaryoların konuşulduğu toplantılarda yaptığı garip çıkış nedeniyle gelmişti. Sözkonusu gizli toplantıya, Türkiye’nin Washington’daki Savunma Ataşesi Tuğgeneral Bertan Nogaylaroğlu ile birlikte Genelkurmay bünyesindeki Stratejik Araştırma ve Etüd Merkezi’nin (SAREM) Başkanı Tuğgeneral Süha Tanyeri, bazı Türk uzmanlar ile Amerikalı komutanlar katılmıştı. Enstitünün uzmanlarından Zeyno Baran’ın hazırlayıp toplantıda anlattığı karanlık senaryoya göre Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu bir suikasta kurban gidecekti. Aynı tarihlerde PKK’nın canlı bombası İstanbul Beyoğlu’nda kendini patlatıp 50 masum insanın ölümüne yol açacaktı. Ardından Türkiye 50 bin askerle Kuzey Irak’a girecekti.

Derin iddia unutulmadı

Tam bu sırada senaryo üzerinde görüş bildiren Amerikalı yetkililerin, PKK yöneticilerini yakalayarak Türkiye’ye teslim etme fikrine, bir Türk katılımcının itiraz etmesi o dönemde büyük tepki uyandırmıştı. Toplantıda yer alan ve isminin açıklanmasını istemeyen yabancı bir katılımcı, “PKK liderlerinin yakalanıp Türkiye’ye verilmesi bu aşamada yanlış olur. Zira AK Parti’nin oyları artar” diyen kişinin Tuğgeneral Süha Tanyeri olduğunu iddia etmişti Ç.

Milatgazetesi.com

 

Bu haber toplam 2752 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri