Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

VALİ HASAN DURUER MİMAR SİNAN VAKFI’NI ZİYARET ETTİ

22.11.2012 01:58
Edirne Valisi Hasan Duruer Edirne Mimar Sinan Vakfı’na iade-i ziyarette bulundu.

Vakıf merkezine gelişinde Vakıf yetkilileri tarafından karşılanan Vali Hasan Duruer’in ziyaretinde başta Vakfın kurucu başkanı Hasan Gümüş olmak üzere mütevelli heyet üyeleri ile vakıf gönüllüleri hazır bulundu.

 Görüşmede vakıf çalışmalarıyla ilgili bilgi veren mütevelli heyet başkanı Av. Şükrü Çeşme “Edirne Mimar Sinan Vakfı olarak orta ve yüksek öğrenim öğrencilerine barınma imkanı sağlamanın yanı sıra karşılıksız eğitim bursları vermeye devam ediyoruz. Balkan Kültür Merkezimizde düzenli seminerler ve kültürel programlar icra ediyoruz. Bu yıl da Edirne, Bulgaristan ve Makedonya’da kurban organizasyonu gerçekleştirdik. En son geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’da bulunan İmam Hatip Okullarında okuyan öğrencilere kıyafet yardımı yaptık” dedi.

Valilik olarak Edirne’de eğitime, kültüre ve komşu ülkelerle ilişkilere önem verdiklerini belirten Vali Duruer, sivil toplum kuruluşu olarak Vakfın yaptığı çalışmaların önemli olduğunu söyledi.

 Vakfın kurucu başkanı Hasan Gümüş Edirne’nin şehir ruhunun yeniden canlandırılmasının önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Edirne köklü ve mazisi şanla şerefle dolu önemli bir şehir. Ancak maalesef yaklaşık yüzelli yıldan bu yana Edirne’de bir şehir ruhu ve eşraf kültürü bir türlü oluşmamıştır. Edirne’nin gerçek kimliğine ve ruhuna kavuşması için resmi makamlardan sivil topluma kadar herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Valiliğin ‘Akademi Edirne’ isimli çalışmasını ve komşu ülkelerle ilişkilerini bu açıdan önemsiyoruz.”

Balkan Kültür Merkezi birimlerinde incelemelerde bulunan Vali Duruer binayı beğendiğini ifade ederek Mimar Sinan Vakfı’na çalışmalarında başarılar diledi.

 

www.mimarsinanvakfi.org               www.facebook.com/mimarsinanvakfi

Kaynak:
Bu haber toplam 7096 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri