Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Valide sultanlara iftira atanlara duyurulur

14.12.2012 11:22
Ekranlarda "ağzı olan konuşuyor"… Valide sultanlara ve çocuklarına ağza alınmayacak sözlerle saldırıyorlar…
Nilüfer Hatun: Şehit Hünkar I. Murad'ın annesidir. Bursa'da, kendi adını taşıyan ırmağın üstüne yine kendi adıyla anılan büyük bir köprü yaptırmıştır. Ayrıca üç cami ile bir tekkesi vardır...

Gülçiçek Hatun: Sultan Yıldırım Bayezid'in annesidir. Bir medrese, bir cami ve bir türbe yaptırmıştır…

Hatice Alime Hüma Hatun: Fatih Sultan Mehmed'in annesidir. "Hatuniye Mektebi" adıyla anılan bir okulu ve başka pek çok hayır eseri vardır…

Ayşe Gülbahar Hatun: Yavuz'un annesidir. Edirne ve Tokat'ta birer cami, yine Tokat'ta bir merde (üniversite), Rize/ Pazar ilçesi Sivrikale Köyü'nde bir cami, Giresun, Manisa ve İstanbul Bayezid'de vakıf ve hayratlar yaptırmıştır…

Nurbanû Valide Sultan: Üsküdar Toptaşı'nda Atik Valide Külliyesi, cami, şadırvan, tekke, medrese, çifte hamam, aşhane, tabhane, kervansaray, sıbyan mektebi, çeşme, darülhadis, darülkurra ve darüşşifadan meydana gelen külliyesinden başka, birçok yerde çeşme, hamam ve imaret yaptırmıştır…

Hafsa Sultan:Kanuni'nin annesidir. Bugün bile benzerini göremediğimiz, ruh hastalıklarının musiki ile tedavi edildiği bir "şifahane" tesis etmiştir.
Ayrıca yine Manisa'da cami, medrese, kütüphane, imaret, hankah, hamam ve sıbyan mektebinden oluşan büyük bir külliye kurmuş, İzmir/ Urla'da da bir mescit yaptırmıştır…

Hürrem Sultan: Hakkında insafsız ve ölçüsüz hükümler verilen Hürrem Sultan, Kanunî Sultan Süleyman'ın eşi, Sultan II. Selim'in annesidir. İstanbul/ Haseki'de kubbeli bir cami ile şadırvan, yanına imaret, medrese, darüşşifa, mektep, İstanbul'da fakirlerin bedava yıkandığı iki hamam, Cisr-i Mustafa Paşa'da kervansaray, cami ve imaret yaptırmıştır.
Bundan başka, Kur'an'da isimleri geçen üç mübarek şehirde (Mekke, Medine, Kudüs) imaretleri ve medreseleri mevcuttur. Edirne'ye ilk o su getirmiş, şehri baştanbaşa çeşmelerle donatmıştır.
Ayrıca bir çok Osmanlı şehrinde, medreseler, camiler, imaretler, kervansaraylar, çeşmeler, suyolları ve köprüler tesis etmiş, Mekke ve Medine fukarasına dağıtılmak üzere, Sürre-i Hümayun'la her sene kendi şahsi servetinden üç bin altın göndermiştir.
Kocası Kanunî Sultan Süleyman'ın kendisine verdiği tüm mal varlığını bizim için vakfetmiştir. Bu yüzden zaman zaman parasızlık çektiği Kanuni'ye yazdığı mektuplardan anlaşılmaktadır.
Divan şiiri kültürüne sahip olan Hürrem Sultan, ayrıca şairdir. Şiirleri daha ziyade Kanunî'ye yazdığı mektuplarda görülür.

Mihrimah Sultan: Kanunî Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan'ın hayırsever kızları Mihrimah Sultan, düğün hediyesi olarak kendisine gelen mücevherleri bir torbaya doldurmuş, Edirnekapı'da ve Üsküdar'da, kendi adına iki külliye yapması için Mimar Sinan'a göndermiştir.
Acaba bu külliyeler olmasaydı, İstanbul bugünkü kadar alımlı olur muydu?
Babasının vasiyeti üzerine Arafat'a (Mekke) su getiren de odur.

Safiye Sultan: Sultan III. Mehmed'in annesidir. İstanbul'daki Mısır Çarşısı'nı bu Valide Sultan yaptırmıştır. "Valide Camii" adı ile "Yeni Cami" (Eminönü) inşaatını da o başlatmış, ne yazık ki ömrü vefa etmemiştir.
Safiye Sultan Mısır'daki geniş emlakini hiç gözünü kırpmadan Mekke, Medine ve Kudüs'te devamlı hatim okuyacak 120 kurra hafız ile fakirlere, yine bu mübarek mekanlardaki kuyu, sebil ve mescitlerin bakım ve onarımlarına vakfetmiştir.

Gerisi ister istemez başka yazıya kaldı…

YAVUZ BAHADIROĞLU/ YENİ AKİT 
Bu haber toplam 2316 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri