Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vali'den imdat çığlığı: Yardım edin

15.11.2011 10:48
5.6’lık artçının Van’ı perişan ettiğini söyleyen Vali Münir Karaloğlu “7.2’den daha yıkıcıydı. Hayalet kente döndük, artık para bile geçmiyor. Çok acil gıda lazım” dedi.
VAN Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye’ye yardım çağrısında bulundu. Vali Karaloğlu, 9 Kasım’da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki ikinci depremin daha büyük bir yıkama neden olduğunu belirterek, “Valilik binası ve il afet acil durum müdürlüğü binası dışında girilecek hiçbir bina yok. 5.6 büyüklüğündeki deprem 7.2’lik depremden daha büyük bir yıkıma neden oldu. Ancak kamuoyuna ikinci depremin yıkıcı etkisini anlatamadık. Yardım edin. Şu anda daha çok yardıma ihtiyacımız var” dedi.
 
Hayalet şehre döndük
 
Van’ın gece hayalet bir kente döndüğünü anlatan Van Valisi Münir Karaloğlu, şunları söyledi: “Birinci depremden sonra kamuoyunda büyük bir duyarlılık oluştu. Her taraftan yardım yağdı. Ancak, ikinci depremin aletsel büyüklüğü birincisinin altında kaldığı için sanki büyük bir deprem olmadığı yanılgısı oluştu.”
 
Hazır gıda ve kıyafet
 
Van Valisi, kentte neredeyle açık restoran ve işyeri olmadığını bildirirken, parası olanların gidip alışveriş yapacakları yer kalmadığını da söyledi: “Maalesef insanımız korkudan binalarına giremiyor. Bunun için daha çok yardıma ihtiyacımız var. Vatandaşlarımızın neredeyse tamamı çadır kentlerde kalmak istiyor. Özellikle paketlenmiş, dağıtımı kolay gıda maddelerine ve kıyafete ihtiyaç var.”
 
Büyük kaçış
 
VAN’da meydana gelen depremlerin ardından kentten kaçış sürüyor. Binlerce depremzede başka illerdeki kamu kurumlarının sosyal tesislerine gitmek için başvurdu. Başvuru merkezinin önünde uzun kuyruklar oluşturken, başta Antalya ve Mersin olmak üzere yoğun talep nedeniyle bu illere kayıtlar alınmadı. İzdiham ve yoğunluk nedeniyle yer yer gerginlikler yaşandı. Polis ise çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.
 
Depremzedeler güney sahillerinde
 
Depremzedelerin sosyal tesislere yerleştirilmesi projesi kapsamında, çok sayıda Vanlı, güney illerine götürüldü. Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Atayurt Beldesi’ndeki İzci Kampı’na önceki gün 53 depremzede geldi. Evleri yıkılan 23 depremzede de Alanya’daki Justiniano Park Conti Otel’e yerleştirildi. Adana’ya gelen yaklaşık 450 depremzede ise denize sıfır konumdaki Karataş Maliye Eğitim Tesisleri’ne yerleştirilmeye başlandı.
 
Gülay ÖZEK / VAN 
Bu haber toplam 1436 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri