Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Van'daki deprem Marmara'yı tetikler mi?

24.10.2011 15:41
Van'da meydana gelen 7.2'lik deprem felaketi akıllara bu soruyu getirdi...

Dün Van’da meydana gelen büyük depremin ardından akıllara ‘Acaba bu deprem beklenen büyük Marmara depremini etkiler mi?’ sorusunu getirdi. Konuyla ilgili açıklama Ahmet Mete Işıkara, "Yaşanan depremin gerçek büyüklüğü 7.3 ve 60-70 kilometrelik bir alanda fay etkisini göstermeye devam edecektir ancak Van depremi ülkemizdeki diğer fay hatlarını etkilemez” şeklinde konuştu.

Kızılay Genel Başkanı Başdanışmanı, Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Van'daki depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. Işıkara yaptığı açıklamada “6.6 yerel büyüklüğünün olduğunu esas büyüklüğün ise 7.3 olduğunu Kandilli açıkladı. 7.3 oldukça büyük bir depremdir. Hissedilen 10 şiddetindedir. Beni korkutan oradaki yapı stoğu. Burada vatandaşlarımıza benim önerim, hasarlı binalara girmesinler. Türk Kızılay’ı hemen faaliyete geçti. Tüm destekler deprem bölgesine sunuluyor. Bu artçı şoklar uzun süre devam edecek. 6 büyüklüğünde bir şok olabilir, olağan karşılamak lazım. Havaalanı hasarlı deniyor, pist hasarlıysa daha kötü bir durum var. Çünkü pist hasarlı ise yardım ekipleri nasıl bölgeye ulaşacak? "dedi. Işıkara sözlerine şöyle devam etti: 6- 6.9 civarındaki deprem ülkemizde yılda bir kere olabilir demiştim. 7’nin üzerindeki bir deprem 7-8 yılda olabilir demiştim. En son Düzce depremi olmuştu. Ondan bu yana 7.’nin üzerinde bir deprem yok demiştim. Bu durum Türkiye’nin deprem gerçeğinin bir göstergesi. Deprem olacak gerçeğini kabul etmek gerekiyor. Başka bir bölgeyi tetikleyeceğini düşünmüyorum. Artçı şoklar büyük şiddetlerde devam edecektir. Bunlar olağan durumlardır. Halkın dışarıda beklemesi, hasarlı evlere girilmemesi gerekiyor. Halkın mobilyaları sabitlemesi gerekiyordu, deprem sırasında paniklememek de çok önemlidir. Ancak bu durumlara alışmamız gerekiyor”

Marmara’yı etkilemez

Van’da meydana gelen büyük depremin ardından akıllara ‘Acaba deprem beklenen büyük Marmara depremini etkiler mi?’ sorusu geldi. Deprem uzmanlarına göre Van’da yaşanan deprem Kuzey Anadolu Fay Hattı’nı etkileyecek nitelikte değil. Kızılay Genel Başkanı Başdanışmanı, Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara konu hakkında “Yaşanan depremin gerçek büyüklüğü 7.3 ve 60-70 kilometrelik bir alanda fay etkisini göstermeye devam edecektir ancak Van depremi ülkemizdeki diğer fay hatlarını etkilemez” şeklinde konuştu. İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği öğretim üyelerinden Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu ise bu olasılığın söz konusu olmadığını şu sözlerle anlattı: “Doğu Anadolu Fay Hattı’dan meydana gelen depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı’nı etkilemesi olası değil. Zaten Doğu Anadolu Fay Hattı Van depremiyle fay hattında birikmiş olan enerjiyi boşalttı. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda ise müstakil olarak ayrıca bir enerji birikimi söz konusu. Dolayısıyla Van depremi beklenen Marmara depremini etkilemez.”

Vatan

 
Bu haber toplam 1976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri