Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Van'da 1 yılda yeni bir kent inşa edildi

23.10.2012 03:38
Başbakan Erdoğan'ın afetzedelere ağustos ayında bitirilerceğini söylediği 15 bin konut söz verilen tarihte tamamlanarak teslimlerine başlandı. Başbakan, anahtar teslim töreni için yarın kente gidiyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan Van'a verdiği sözü tuttu, Van'daki depremin ardından yapımına başlanan konutlar bir yıl geçmeden tamamlandı. Erdoğan, depremin birinci yıl dönümünde, yarın 12 bin 154 konutun anahtar teslimi için Van'a gidiyor. Depremin ardından 17 bin 471 konut için ihale edilmişti. Bu konutların 15 bin 323'ü Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.

ÖDEMEDE KOLAYLIK

Konutların 12 bin 592'i Van'da, 4 bin 880'i ise Erciş'te yapıldı. Geriye kalan 2 bin konut ise kısa bir sürede sahiplerine ulaşacak. Erdoğan, yarın 12 bin 154 konutun hak sahibi için anahtar teslim törenine katılacak.

"TOKİ 'OLMAZ' DENİLENİ BAŞARDI"

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Simav'daki konutların, 6 ay içerisinde sosyal donatılarıyla birlikte teslim edildiğine işaret ederek, Van'da kalıcı afet konutlarının ilk ihalesinin depremden sadece 10 gün sonra gerçekleştirildiğini, 1 ay sonrasında da temelin atıldığını anlattı.

Van'da geçen yıl kış koşullarının sert geçtiğini, Nisan ayı sonuna kadar kar örtüsünün yerde kaldığını ifade eden Karabel, "Kar örtüsünün kalktığı Nisan ayından sonraki 5 aylık dönemde bölgedeki çalışmalar daha da hızlanarak, iki katına çıkarıldı. TOKİ, personeli, müteahhidi ve işçisiyle 'olmaz' denileni başardı ve yaklaşık 15 bin konutu, söz verilen tarihte tamamlayarak teslimlerine başlandı'' diye konuştu.

Haber7 
Bu haber toplam 6950 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri