Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

20 Dakikada varislerinizden kurtulun

12.04.2011 18:20
Özellikle yaz aylarında etek dahi giyemeyen, denize rahatça giremediği için psikolojik sıkıntılar yaşayan birçok bayanın korkulu rüyası varislerden kurtulmanın şimdi tam zamanı…

Varis estetik açıdan olduğu kadar insan sağlığı açısından da çok ciddi sıkıntılara yol açan, bazı damarların genişleyip şişerek fonksiyon dışı kalmasıyla ortaya çıkan toplumsal bir hastalıktır. Varisten korunan bilinçli insanlar ilerleyen yaşlarda bypass esnasında yabancı damarlara ihtiyaç duymadan kendi sağlıklı damarlarıyla yaşam kalitelerini garanti altına almaktadır.

Ciddiye alınması gereken bir damar hastalığı olan varisin günümüzde başarı oranı %90lara  varan tedavilerle kolayca yok edilebileceğini ifade edenKalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Abbasoğlu  son zamanlarda en çok kullanılan yöntemin köpük tedavisi diğer  adıyla skleroterapi olduğunu belirtti.

Bu metot  sklerozan veya köpük denilen bazı büzüştürücü ilaçların damar içine verilerek, damarlarda büzüşme yaparak  kapanmasını sağlayan bir yöntemdir.

Muayenehane ortamında ayakta tedavi şeklinde uygulanan tedavide  acı yok denecek kadar az olmakta ve hastalar aynı gün normal yaşantısına devam edebilmektedir.

Tedavi süresinin genellikle 20 dakikalık tek seans şeklinde yapıldığını ifade eden Op. Dr.  Abbasoğlu uyguladığı köpük tedavisini diğerlerinden ayıran en önemli farkı ise şöyle açıkladı: 

“Köpük skleroterapiyi  ultrason doppler altında uygulayarak ilacın veriliş yolları ve yoğunluğunu  rahatça ayarlıyor ve hastalarda ilaç yoğunluğuna bağlı hiçbir iz kalmadan, hiçbir alerjik reaksiyon oluşmadan işlemi tamamlıyoruz.  Sonrasında ise yaklaşık 1 hafta içinde hastayı  kontrol için çağırıyoruz. 

 

Uygulamadan sonra hastanın bir süre için varis çorabı giymesi gerektiğinden tedavinin özellikle yaz aylarına girmeden  yapılması önerilmektedir.

 

Bu yöntemin zannedildiği kadar maliyetli bir tedavi olmayışı , yok edilen varislerin zaman içinde tekrarlamaması ve  yan etkilerinin yok denecek kadar az olması tedavinin tercih edilme oranını yükseltmektedir.

 

Hastaların tedavi sonrası hem sağlık açısından ciddi bir rahatlama yaşadıklarının , hem de estetik açıdan kendilerine olan güvenlerinin yerine geldiğini söyleyen Op. Dr. Abbasoğlu bazı bayan hastalarının  sağlıklarını bir kenara bırakıp rahatça etek giyebilme arzusuyla bile skleroterapiye başvurmalarının  kendilerini de şaşırttığını

söyledi.

 

Bacaklarda hiç de hoş olmayan görüntüler oluşmasına neden olan varislerin  sıklıkla bayanlarda görüldüğünü ve bahar aylarının varis tedavisi için en uygun mevsim olduğunu ifade eden  Abbasoğlu varis oluşumunu engellemek ve korunmak için yapılması gerekenleri de şöyle özetledi:

Uzun süre hareketsiz ayakta durmayın  veya oturmayın,ayakları özellikle yukarıda tutarak yatın;düzenli egzersiz yapın , bol bol yürüyün böylece kas pompasını çalıştırmış olursunuz, kilo almamaya özen gösterin, elastik(basınç uygulayan) çorap giyin, kasık ve bacaklarınızı sıkan dar,streç iç çamaşır ve giysiler giymeyin, tuz miktarını azaltın,uzun süren güneş banyoları ve çok sıcak su ile yapılan banyolardan sakının…

Kaynak:
Bu haber toplam 2534 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri