Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vatandaşlar Stockholm'de Terörü Lanetledi

28.08.2011 03:36
İsveç’te Türk bayrakları ile teröre hayır mitingi yapan vatandaşlarımız son günlerde yitirdiğimiz şehitleri andı, teröre hayır dedi

İsveç’te Türk bayrakları ile teröre hayır mitingi yapan vatandaşlarımız son günlerde yitirdiğimiz şehitleri andı, teröre hayır dedi.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

Stockholm kentinde gerçekleştirilen “şehitleri anma ve teröre hayır mitingine çok sayıda vatandaş katıldı. Azerbaycan, Uygur, Kerkük Türkmenleri ve Balkan Türklerinin yanı sıra, kendilerine, ‘’Yarı Türküz’’ diyen Somali vatandaşlarının da mitinge Türk bayraklarıyla destek vermesi dikkat çekti. İsveç Türk İşçi Federasyonu (İTRF) Ve İsveç Türk Kadınlar Federasyonu(TKF) tarafından ortaklaşa düzenlenen teröre hayır mitinginde vatandaşlar, İstiklal Marşının ardından, şehitler için saygı duruşunda bulundu, öfkeli sloganlar attı, terörü lanetledi.

Norveç'te yaptığı katliamla tarihe yüzyılın canisi olarak geçen Anders Breivik’te protestolardan nasibini aldı. Mitingde göstericiler Türk bayraklarının yanı sıra İsveççe “PKK Demokrasiyi sabote ediyor,“Kahrolsun PKK”,’’İsveç Medyası, PKK gerilla değil terörist “Yurtta sulh, cihanda sulh”, “Askere uzanan eller kırılsın” ve “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” yazılı pankartlar taşıdı. Coşkulu bir havada geçen miting olaysız bir şekilde sona erdi.

İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu (TRF) Başkanı Hasan Dölek:

Burada başta Türkiye’de yaşanan PKK terörü olmak üzere terörün her türlüsünü kınamak için toplandık. Bu mitingimize Doğu Türkistanlı, Kerkük Türkmen, Azeri, Balkan ülkelerinden hatta Somalili arkadaşlarımız da destek vermek için geldi. Terörün rengi, ırkı, dini, dili olmaz. Terör terördür. Keşke İsveçli dostlarımızda burada bizimle birlikte olsaydı. Biz burada aynı zamanda İsveç’te Norveç’te dünyanın neresinde olursa olsun teröre hayır demek için bir araya geldik. Ülkemizde son bir ay içinde 43 gencimizi teröre kurban verdik. Ateş düştüğü yeri yakar. Terör duruncaya kadar mitinglerimize devam edeceğiz.

TRF Örgütlenme Genel Sekreteri Sami Görgülü:

Dünyanın başını ağrıtan terör belasını ülkemiz 30 yıldır çekiyor. Bıçağın kemiğe dayandığı noktadayız. 20 yaşındaki çocuğunu kaybetmiş annenin acısını yüreğimizde taşıdığımız için buradayız. Dünyada birçok yerde terör olayları yaşandı. Hepsini kınadık. Ancak bazı dünya devletleri PKK terörüne hayır deme cesareti gösteremiyor.Artık dünya devletleri terörün büyük bir bela olduğunu bilmeleri ve bana değmeyen yılan bin yıl yaşasın tavrından vazgeçmeleri lazım. Teröre destek vermemeleri, teröre yaşam hakkı vermemeleri lazım.

İsveç Türk Kadın Federasyonu (TKF) Başkanı Macide Akay:

Bugün buraya gelmemizin nedeni yüksek sesle teröre hayır demek isteğimiz. Hoşgörünün, yardımlaşmanın, kardeşliğin öne çıktığı Ramazan ayında terör nedeniyle onlarca gencimizin yaşamını yitirmesi neticesinde ülke olarak çok acı günler yaşadık. Şehitlerimizin analarının, bacılarının, eşlerinin acılarını paylaşmak için buradayız. Bir Bulgaristan Türkü olarak Kürt milletine vermek istediğim güzel bir örnek var. 1960-84 yılları arasında yapılan her türlü psikolojik baskı, propaganda ve teşvike rağmen hiç bir zaman elimizi kana bulaştırmadık. Zulüm, baskı ve katliamlar doruk noktasına çıkmasına rağmen terörsüz ve şiddet kullanmadan problemlerimizi çözdük. Kurduğumuz parti ile 1912 yılından sonra ilk defa iktidara da geldik. Siz de bizi örnek alın. Analar ne zamana kadar ağlayacak? Temiz bir sayfa açılsın artık. Savaşı birlikte durduralım

İsveç Somali Aman Care Derneği Başkanı Karima Tice: Buraya Türk insanına destek vermek için geldik. Türkiye bize zor günlerimizde yardım etti. Başbakanınız ülkemizi ziyaret etti. Burada size elimizden gelen desteği vermek için geldik. Burada olduğum için çok mutluyum. Dünyanın neresinde olursa olsun, kimden gelirse gelsin terörü teröristi kınıyoruz ve teröre karşıyız.

069.jpg

036.20110827190745.jpg

045.20110827190804.jpg

046.20110827190819.jpg

048.jpg

052.jpg

055.jpg

057.jpg

068.20110827190941.jpg

069.20110827190954.jpg

072.jpg

074.jpg  

Kaynak:
Bu haber toplam 2182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri