Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esrarengiz İncil'in, Barnabas sırrı

24.02.2012 08:50
İlk incelemeler, tarihi incilin, Arami dilindeki Barnabas İncili olduğunu gösteriyor. İncil'i incelemek için Vatikan talepte bulundu.
2000'deki bir operasyonda ele geçirilip önce polisin sonra da adliyenin emanetinde bekletilen ve geçen ay Etnografya Müzesi'ne teslim edilen el yazması tarihi incilin, Arami dilindeki Barnabas İncili olduğu öne sürüldü
 
KKTC'de 2000 yılında bir kaçakçılık operasyonunda ele geçirildikten sonra; 12 yıl önce polis, ardından adliye emanetinde tutulduktan sonra geçen ay Etnografya Müzesi'ne teslim edilen el yazması İncil'in, ilk incelemelerin ardından Arami dilinde yazılan ünlü Barnabas İncili olabileceği ihtimali gündeme geldi.
 
Milliyet'in haberinde; Tespit için laboratuvar ortamı da dahil kapsamlı bir çalışma başlatılırken, Vatikan'ın istediği İncil'in Etnografya Müzesi'nde sergilenmesinin planlandığı açıklandı.
 
Uzmanlar inceleyecek
 
El yazması İncil, 2000 yılında KKTC'de havaalanındaki kaçakçılık operasyonu sırasında bir çeteden ele geçirildikten sonra diğer eşyalarla birlikte adli emanette uzun yıllar bekledi. Etnografya Müzesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Suç Eşya Emanet Müdürlüğü'nün yazısı üzerine, geçen ay İncil'i teslim aldı. İncil'in Hazreti İsa'nın konuştuğu Aramice dilinde yazıldığı belirtildi.
 
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Müzeler Dairesi Başkanı Zülküf Yılmaz, dün Etnografya Müzesi'nde yer alan el yazması İncil'in bulunduğu yerde soruları yanıtladı. Yılmaz, "İncil'in yaşı ve diliyle ilgili belli bir seviyeye kadar arkadaşlarımız bilgi edinmiş durumdalar ama akademik ve kurumsal uzmanlarca ciddi bir araştırma yapıldıktan sonra daha sağlıklı bir bilgi edinilebilecektir" dedi.
 
'İnşallah Barnabas'dır...'
 
"Barnabas İncili olduğuna yönelik bilgileri biz de basında gördük. İnşallah öyledir" ifadelerini kullanan Yılmaz, incilin bilimsel araştırması yapıldıktan ve hukuki boyutu da tamamlandıktan sonra bakım, onarım ve restorasyona tabi tutulacağını ardından da sergilenebileceğini söyledi.
 
İlk yapılan tespitlere göre eski tarihli olduğu izlenimi veren incilin bu alandaki esas uzmanların incelemesine tabi tutulacağını kaydeden Yılmaz, deriden yazı karakterine kadar çok yönlü bir çalışmanın yapılacağını ifade etti.
 
Katolik Kilisesi yasaklamış
 
Vikipedi'de Barnabas İncili için şöyle deniliyor:
 
Roma Katolik Kilisesi tarafından yasaklanan incillerden birisi. Asıl adı Yusuf olan, İsa'nın öğrencilerinden Barnabas tarafından yazıldığı iddia ediliyor. Barnabas İncili'nde teslis inancı reddedilmiş ve İsa'nın ilahlığı kabul edilmemiş. İkinci olarak, Barnabas İncili'nde İbrahim tarafından kurban edilmek istenen kişi İsmail olarak gösterilmiştir. Oysa ki Hıristiyanlık inancında İbrahım'in İshak'ı kurban etmek istediği benimsenmiştir.
 
Barnabas İncili'nin yasaklanması 325 yılında gerçekleşmiştir. Bazı kişilerin iddialarına göre İznik Konsili'nin toplanmasından çıkan karar doğrultusunda teslis inancı resmÓyetleştirilip Katolik Kilisesi için o ana kadar yazılan üçyüz farklı İncil'den sadece teslis inancını benimseyen dört tanesi kullanılmak üzere seçilerek diğer bütün incillerin yok edilmesi kararı verilmiştir. Barnabas İncili de bu yasaklanıp yok edilen İncillerin içerisinde bulunmaktadır fakat bu iddia herhangi bir şekilde kanıtlanamamıştır.
 
Bugün elde mevcut olan en eski Barnabas İncili nüshası, 1709 yılında Prusya Kralı'nın sarayında danışman olarak çalışan Krimer'in elinde bulunmuş olup İtalyanca olarak yazılmıştır. 
Bu haber toplam 4356 defa okunmuştur
Allah her şeye kadirdir.
Seydi Ahmet TURAN
Barnabas incilinin içinde Hazreti Muhammedin son peygamber olarak dünyaya geleceği insanları hak yola davet edeceğinin yazılı olduğu belirtiliyor.Peygamberimiz Hzreti Muhammet sav den bahsetmesi nedeniyle teslis inancına karşı çıkması nedeniyle bu incilin toplatıldığı yakıldığı yok edildiği belirtiliyor.Hazreti necaşi de habeşistanda bu incili görmüş okumuş Ahmet muhammed adında son peygamberin zuhur edeceği insanları hak din olan islamı kubul edeceklerini bildiğinden habeşistana göç eden Cafer bin tayyar ra karşı adaletli davranmış ve misafirlik göstermiştir.Ne mutlu necaşiye ki o Peygamberimizi görmeden peygamberimize iman etmiştir. avrupada teslis inancı vardır.nedeni İsa as den sonra yazılan barnabas incilinin yokedilmesi, inşallah tercümesi hakkı hakikatince yapılırda gerçekler gün yüzüne çıkar avrupada amerikada yaşayanlar hak din olan islama sarılırlar.
24 Şubat 2012 Cuma 09:52
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri