Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vatikan'a giden Castro'dan Katolik açıklaması

11.05.2015 01:14
Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Vatikan ziyaretinde yaptığı açıklamasında "Ben er ya da geç Katolik olacağım" dedi.

Rusya'da dün yapılan İkinci Dünya Savaşı Zaferi'nin 70. yıl dönümü kutlamalarına katılan Castro, Moskova'dan dönüşünde Vatikan ve İtalya'ya uğrayarak temaslarda bulundu.

PAPA İLE GÖRÜŞTÜ

Castro, sabah saatlerinde ilk olarak Vatikan'a giderek Papa Franciscus ile görüştü. Kübalı lider, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Papa'ya ABD ile ülkesinin 50 yıl aradan sonra geçen aralık ayında diplomatik ilişkileri yeniden başlatması ve yakınlaşması için gösterdiği çabadan ötürü teşekkür ettiğini söyledi. Castro, görüşmede Papa'ya Havana Kilisesi'ne ait 200 yıllık bir madalya hediye etti.

ROMA DA RENZİ İLE GÖRÜŞTÜ

Papa'yı ziyaretinin ardından Roma'ya geçen Küba Devlet Başkanı Castro, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile Başbakanlık Sarayı'nda bir araya geldi. Resmi törenle karşılanan Castro, Renzi ile baş başa görüştü. Renzi, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İtalya-Küba ilişkilerini ele aldıklarını ifade ederek tarihin değiştiğini, değişen tarihte başrol oynamaya devam etmeleri gerektiğini, bugün Küba ile yeni bir sayfa yazabileceklerini belirtti.

"KATOLİK OLACAĞIM ŞAKA YAPMIYORUM"

Konuk lider Castro da İtalya ile ilişkilerinin mükemmel olduğunu söyledi. Raul Castro, ABD'nin teröre destek veren ülkeler listesinde hiçbir zaman olmamaları gerektiğini kaydederek "Belki, önümüzdeki 28 Mayıs'ta ABD Senatosu, bizi bu meşhur listeden çıkaracaktır" dedi. Papa'nın bilgeliğinden, mütevaziliğinden ve tavırlarından çok etkilendiğini belirten Küba Devlet Başkanı Castro, "Papa, bu şekilde konuştuklarını yapmaya devam ederse ben de er ya da geç Katolik olacağım" ifadesini kullandı ve şaka yapmadığının altını çizdi.

Bu haber toplam 1744 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri