Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vekilden emniyetçiye: Bana işkence yaptın

18.10.2012 11:47
AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, 28 Şubat sürecinde İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Müdürü olan Adil Serdar Saçan'ın kendisine işkence yaptığını iddia etti.

Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu'nda işkence tartışması yaşandı.

Eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Müdürü, Ergenekon davası sanığı Adil Serdar Saçan Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu'na konuk oldu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, tüm işkence iddialarını reddeden Saçan'a, "Beni sorgu sırasında çırılçıplak soymadınız mı?" diye sordu.

İddiayı reddeden Saçan, "Raporla ispatlayıp şikayetçi olsaydın" yanıtını verirken, toplantı sırasında zaman zaman ortam gerildi. Komisyon üyeleri basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda üslubu nedeniyle Saçan'ı saygılı olmaya davet etti.

İstanbul'daki "Akbil Operasyonunda" gözaltına alınan ve 4 gün işkence gören AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca'yı karşısında gören Saçan, "Benim sorguladığım şahıs bu. Bu şahsın burada ne işe var" demesi üzerine Komisyon Başkanı Nimet Baş, "Komisyon üyesi olmayan milletvekilleri de toplantılara katılabilir ve gerek gördüklerinde de soru da sorabilirler" dedi. Saçan'ın kendi döneminde işkence olmadığına ilişkin sözleri üzerine Harun Karaca, "Bana 4 gün süreyle işkence yaptınız. Gözlerimi bağlayıp nezarethanede beton zemin üzerinde dört gün oturmak suretiyle işkence yaptınız. Asker gibi sağa sola dön komutları verdiniz" şeklinde konuştu.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, Saçan'ın dinlenmesi sırasında defalarca sesini yükselttiğini söyledi.

Metiner, Saçan'ın saygısız bir üslup kullandığını ve bu nedenle başta komisyon başkanı baş olmak üzere üyeler tarafından sık sık uyarıldığını kaydetti. Metiner ayrıca, Saçan'ın 'işkence iddialarını da reddettiğini belirti.

Saçan ise Meclis'ten ayrılırken gazetecilerin sorusu üzerine, toplantının kapalı olmasını kendisinin istediğini söyledi. Saçan, üslup konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını da iddia etti 

Bu haber toplam 7176 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri