Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vekiller anında uzlaştı

23.12.2011 17:12
İlaçta katılım payını düzenlemek için toplanan Meclis, emekli milletvekillerinin maaşlarına yüzde 100 zam yaptı.
İlaçta katılım payını düzenlemek için toplanan Meclis, emekli milletvekillerinin maaşlarına yüzde 100 zam yaptı.
 
Milletvekili danışmanlarına yüzde 170 zammın ardından, bu kez de emekli vekillere zam piyangosu vurdu. Fransa'ya soykırımı inkar yazasına ortak tepki konusunda anlaşamayan Meclis'teki 4 siyasi parti, emekli milletvekillerinin maaşlarına yüzde 100 zam yapılması konusunda mutabık kaldı.
 
4 PARTİ DE ONAYLADI
İlaçta katılım payı getiren düzenlemede dün gece yapılan son dakika değişikliğiyle dışarıdan bu göreve atananlar da dahil bakan ve milletvekillerinin emekli maaşları arttırıldı.
 
Emekli oldukları kuruma göre 3 ile 5 bin lira arasında maaş alan bakan ve milletvekillerinin emekli maaşları dört partinin ortak önergesiyle önce 5 bin 600 TL'ye sonra da ikinci bir önergeyle 7 bin 750 TL'ye çıkarıldı. Meclis'ten hızla geçen bu düzenlemeyle daha önce farklı oranlardaki maaşlar da eşitlenmiş oldu.
 
EMEKLİ MAAŞLARI BİR ANDA 7 BİN 750 TL'YE ÇIKTI
Fransız parlamentosunda kabul edilen sözde soykırım inkarını suç sayan yasaya yönelik tepkilerin sürdüğü saatlerde gerçekleşen değişiklikle, bugüne kadar TÜFE oranında artan bakan ve milletvekili emekli maaşları Cumhurbaşkanının aylık ödeneğine endekslendi. Bu oran önce emeklilik yaşı ile prim gün sayısı koşullarının sağlanmaları kaydıyla Cumhurbaşkanı'na ödenmekte olan aylık ödemenin yüzde 40'ı esas alınarak Cumhurbaşkanı'na bağlanacak yaşlılık aylığının yüzde 42'si olarak belirlendi. Bu değişiklik maaşları yaklaşık 5 bin 600 TL'ye yükseltirken gece yarısı ikinci bir önerge daha verildi. Hesaplama yöntemindeki yüzde 42'lik oranın 31 Aralık 2020'ye kadar yüzde 60 olarak uygulanmasını öngören değişiklikle emekli maaşları bir anda 7 bin 750 TL'ye çıktı.
 
PRİM DESTEĞİ DE SAĞLANDI
Emeklilik hakkını elde edememiş eski vekillere de bu koşulları yerine getirmek kaydıyla yüksek rakamlı milletvekili emekliliği yolunu açan düzenlemeyle, bu vekillere prim desteği de sağlandı. Herhangi bir işte çalışmayanların milletvekili emeklisi olabilmek için ödemeleri gereken primin tamamı, çalışanların da ödedikleri prim ile ödemeleri gereken arasındaki fark bir yasama dönemi olan dört yıl süreyle TBMM bütçesinden karşılanacak.
 
DÖRT PARTİ UZLAŞTI JET HIZIYLA ÇIKTI
Bu değişiklik için TBMM Başkanı Cemil Çiçek de devreye girdi. Çiçek, ilaçta katılım payı yasasının görüşüldüğü sırada dört partinin grup yöneticileriyle bir araya geldi, ardından da dört partinin Meclis Başkanlık Divanı üyelerinin imzalarını taşıyan önerge ile yasada değişikliğe gidildi. Dört partinin grup yöneticileri de, Meclis'ten jet hızıyla geçen değişikliğe desteklerini Genel Kurul'da söz alarak dile getirdiler.
 
3 kaleme kadar ilaca 3, ilave her kutuya 1 lira
Düzenlemede, 3 kaleme kadar ilaca 3, ilave her kutuya 1 lira katkı payı geldi. Meclis Genel Kurulu'ndan dün gece geçen yasayla, SGK, aile hekimlerinin yazdıkları da dahil olmak üzere reçetelerden 3 kaleme kadar ilaç için 3 lira ilave her geçen kutu için 1 lira katılım payı almaya yetkili kılındı. 
Bu haber toplam 1730 defa okunmuştur
kayıp
bumu
secim zamanı bunu yapsaydınızda ne kadar delikanlı oldugunuzu görseydik asgeri ücretten ustalık döneminizde vergiyide düşürmesseniz o aldıgınız para cocuklarınızın bogasından gecerken bile inim inim inletsin.
24 Aralık 2011 Cumartesi 20:02
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ne desem acaba bir AKP ye oy veren olarak
Kuru kuru
%100 vay be ben gidim asgeri ücretle 65 yaşıma kadar calışim sonra ordan burdan atılim tazminat ve gelecigime yatırım olacak paralardan her seferinde özel şirket sahiplerinin kansızlıgı yüzünden vaz gecim ugraşamıcak hallere geleyim mahkemede ugraşıcak olsam oralra gidecek yol parasını bile ödeyemecek maaaşlar alım sen bir gecede kendi maaşına dügünlerde ceyrek altın takıyorum utanıyorum diye%100savunma yap vay benim verdigim oya bunları secim zamanlarına yakın yapmayacak kadar yüzü kara olan millet vekilleri cok calışıyorsunuz cok allah var yukarda kalbinize sorun bu gün dışarda ac yatan bir insan dügüne gitse ne olacak gitmese ne olacak zaten garibim davet bile edilmez devam edin yaşasın Zalimler için cehennem yaşasın kendini kücük şeylerle savunarak kar yapan zihniyetler için cehennem ben oy verdim AKp gelinde yüzüme tükürün (Recep Tayyip ERDOGAN içim el vermiyor hala böyle yazarken bile sana bu sözleri söylemeye seni hala o meclisteki vekillerden ayrı tutuyorum ve inş ayrısındır)
24 Aralık 2011 Cumartesi 19:53
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
soykirim!!!
can
al sana soykirim!!bundan daha soyyy kirim olurmu. birde neymis muslumanlarmisss.iskembeden musluman akp, chp,mhp,millet 650,liraya gecim derdinde.birde ingiliz.maliye bakani 2,gun once.ne dedi.askeri ucrete zam yaparsak batariz!!???simdi ciktik yukari!!! turkcede bir dgim vardir.boyle kufeye boyle patlican. hayirli soykirimlar.dinsiz turkiyeye.
23 Aralık 2011 Cuma 17:25
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri