Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vekillere AB usulü dokunulacak

06.12.2012 11:28
Meclis, haklarında fezleke hazırlanan milletvekillerinin dosyalarını raftan indiriyor. Vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için AB kriterleri dikkate alınacak. AK Parti'li Kuzu, fezlekedeki suçlara ilişkin 'kamuoyunda infial' şartının işleyeceğin
Meclis milletvekilleri ile ilgili adli birimlerden gelen dokunulmazlık dosyalarını raftan indirmeye hazırlanıyor. Oluşturulacak 8 komisyonla ele alınacak dokunulmazlık dosyalarında terör ve cinsel istismar iddialarına ilişkin AB kriterleri dikkate alınacak. Dokunulmazlıklarda milletvekilleri ile ilgili suç isnadının kamuoyu yansıması dikkate alınacak. Buna göre, BDP'nin 661 dosyasından terör örgütü mensupları ile kucaklaşmaya ilişkin bir dosya ile CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin cinsel taciz iddiasının yer aldığı dosyalar karma komisyonca ele alınacak ve söz konusu iddialara ismi karışan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gündeme gelecek. TBMM Adalet Komisyonu ve Karma Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu dokunulmazlıklarla ilgili Meclis İçtüzüğü'nde açık ifadelerin yer almadığını, eski Senato İçtüzüğü'nün 142. maddesindeki düzenlemelere göre hareket edilebileceğini söyledi. Kuzu, "Eğer istenirse tüm dokunulmazlık dosyalarının incelenmesi için hazırlık komisyonları kurulabilir, ancak Avrupa ülkelerinde olduğu gibi terör ve cinsel taciz iddiaları ile ilgili dosyaların incelenmesi daha yerinde olacaktır" dedi.
 
KAMUOYU TEPKİSİ ÖNEMLİ
 
 
 
Burhan Kuzu, konuyla ilgili olarak eski Senato İçtüzüğü'nün 142. maddesindeki düzenlemelere bakılması gerektiğine ve 'suçun ciddiliği, siyasi linç girişimi ve kamuoyunun tepkisi' gibi unsurlara dikkat çekerek, şunları söyledi: "Burada suçun ciddiliği zaten savcılık makamı ciddi birşey görmüş ki fezleke hazırlamış. Siyasi linç girişimi ki bunu en fazla BDP kullanıyor. Burada şunu görmek gerekir; BDP'nin 661 dosyası var, eğer siyasi linç girişimi olsaydı, terör örgütü mensuplarıyla kucaklaşma dosyası dışında diğer 660 dosya bekliyor. Demek ki burada bir siyasi linç girişimi yok. Kamuoyunun tepkisi ki burada bizim de çalışmalarımızda kriter olarak aldığımız budur. Türkiye genelinde teröristlerle kucaklaşan BDP'lilere kamuoyundan çok tepki geldi."
 
EN AZ 7-8 KOMİSYON KURULABİLİR
 
 
 
Burhan Kuzu, Karma Komisyon'unda bulunan dokunulmazlıklar konusunda önümüzdeki hafta Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini dile getirdi. Kuzu, "Dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşıyım. Dokunulmazlık imtiyaz değil, görev ifası için haktır" ifadelerini kullandı. Fezlekelerle ilgili hazırlık komisyonları kurulabileceğini kaydeden Kuzu, "Bütün dosyalar hakkında komisyon kurabiliriz. Veya suç iddiasının konusuna göre de komisyon kurulabilir. Tüm dosyalar için olursa 7-8 komisyon kurmamız gerekir" diye konuştu.
 
Avrupa kapatıyor
 
n Karma Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, AK Parti Grubunda Başbakan Erdoğan'ın dile getirdiği İspanya örneğinin doğru bir yaklaşım olduğunu dile getirdi. İspanya'daki Batasuna Partisi'nin ETA ile bağlantısının tespit edilmesinin ardından kapatıldığını dile getiren Kuzu, "Bu dava AİHM'de görülmüş ve AİHM, kapatmayı 'yerinde bir eylem' olarak değerlendirmiştir. Terörle bağlantısı varsa o milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması ve partinin kapatılması doğru bir karar olarak tescillenmiştir" dedi. BDP'nin kapatılmasının 'zinhar düşünülmediğini' belirten Kuzu, AB ülkelerinin terör ve taciz konularında kriterlerinin açık olduğunu ifade etti. Kuzu, "Avrupa'nın dokunulmazlık ölçüsünde taciz ve tecavüz iddialarında dokunulmazlıklar direk kaldırılıyor. Bizim elimizdeki en somut kriter de bu" dedi. 
Bu haber toplam 1992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri