Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vesayetsiz, özgürlükçü anayasa talebi

30.05.2012 12:15
Özgür İrade Platformu Başkanı Vakkas Çevik, tüm toplumsal kesimleri ortak bir platformda buluşturacak bir anayasa istediklerini açıkladı.

Anayasa sürecinin 4 yıldır devam ettiğini belirten Çevik, daha fazla zaman kaybına milletin sabrının kalmadığını vurguladı. Bazı siyasi hareketlerin sadece “istemezuk” dediğini öne süren Çevik, “Bu anlayış statükonun devamını istiyor. Mevcut statüko yeni toplumsal dönüşümün önüne engel çıkarıyor. Ellerinde kaymakta olan jakoben gücü muhafaza etmek adına, militarist bir ferman olan darbe anayasasını savunuyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Önemli olan jakoben anlayışların ne istediği değil milletin neyi önemsediğidir. Millet referandumda yüzde 57.88 ‘evet’ oyu ile sivil bir anayasa istediğini belgelemiştir. Bu belgeyi mühürlemek siyasi partilerin boyunlarının borcudur” dedi.

 

Anayasa taleplerini de açıklayan Çevik, “Yeni bir Türkiye virajında olan meclis, uzlaşma kültürünü ön plana çıkararak gerilimden uzak durmalıdır. Gerilim sadece süreci tıkamaz, parlamentodan büyük beklentileri olan yurttaşları güvensizliğe iter. Anayasa öncelikle demokrat, özgürlükçü ve adil olmalıdır. Her şeyin temelinde olan insan, anayasa’da da merkeze alınmalıdır. Vesayetsiz ve tam demokratik bir anayasa yapılarak, insana doğuştan verilen; dokunulmaz, vazgeçilmez ve devredilmez hak ve özgürlükler koruma altına alınmalıdır. Vicdan, din ve kanaat özgürlükleri genişletilmeli,  ifade özgürlüğü serbest bırakılmalıdır. Partilerin siyaset yapmasını zorlaştıran yasaklara son verilmeli, çift başlı yargı sistemi ortadan kaldırılmalıdır. Yeni anayasa’da değiştirilemez hükümlere yer verilmemeli, Milli Güvenlik Kurulu anayasal kurum olmaktan çıkarılmalı, Genelkurmay Başkanlığı da, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmalıdır” dedi.

  

Kaynak:
Bu haber toplam 1774 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri