Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'yi karıştıran dilekçe!

20.04.2011 00:13
Veto kararının İstanbul'da yaşayan bir kişinin dilekçesi üzerine yapılan inceleme sonucunda alındığı iddia edildi.
YSK'nın milletvekili adaylıklarını veto ettiği adaylar arasında bulunan kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana ve Hatip Dicle ile ilgili YSK'nın gerekçeli kararıDiyarbakırİlSeçimKurulu'na ulaştı. YSK'nın Zana ve Dicle'nin DEP davasındaAnkara11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı gerekçe gösterilerek, yeni ceza kanunun 312'inci maddesine göre aday olamayacakları yönünde karar verdiği belirtildi.

Leyla Zana ve Hatip Dicle'nin avukatı Cabbar Leygara, İstanbul'da yaşayan bir kişinin YSK'ya BDP'nin desteklediği adayların daha önce mahkumiyetleri bulunduğunu ve aday olamayacaklarını ileri sürürek, haklarında inceleme yapılmasını içinde dilekçe ile başvuruda bulunduğu, YSK'nın da başvuru üzerine BDP adayları üzerinde inceleme yaptığını öğrendiklerini söyledi.

Avukat Leygara, müvekkillerinin yeni ceza kanunun 312'inci maddesinden ceza almaları gerekçe gösterilerek, adaylıklarının veto edildiğini belirterek,

"Daha önce her ikisi için memnu haklarının iadesi için Diyarbakır 4 ve 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunduk. Her iki mahkemede bize böyle bir karar almalarına gerek olmadığı yeni Türk Ceza Kanunu'nda memnu hakları düzenleyen bir karar olmadığını söylediler. YSK, normal prosedürü işletmedi. BDP'nin adaylarını açıklamasından sonra İstanbul'dan bir kişinin YSK'ya verdiği şikayet dilekçesi üzerine YSK, bütün adayların durumunu inceleyerek, il seçim kurullarını devre dışı bırakarak, böyle bir karar almıştır. Kararın hukuki bir boyutu yoktur. İstanbul'da söz konusu şikayeti yapan kişi bütün adaylar için fezleke gibi bir dilekçe ile başvuru yaparak YSK'nın böyle bir karar almasını sağlamıştır. Müvekkillerimle aynı durumda olan, aynı cezayı alan Selim Sadak, şu anda Siirt belediye başkanlığı yapmaktadır.YSK bunu nasıl izah edecektir"


 

Bu haber toplam 1746 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri