Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vezneciler Metro İstasyonu hizmete açıldı

19.03.2014 23:02
Vezneciler Metro İstasyonu'nun hizmete girmesiyle bölgedeki Beyazıt, Saraçhane, Süleymaniye ve Laleli semtleri ile Kapalıçarşı raylı ulaşım konforuna kavuştu.

Haliç Köprüsü’nün geçen ay hizmete girmesiyle metro seferleri Yenikapı’ya ulaşırken, güzergahtaki Vezneciler İstasyonu’nun da açılmasıyla İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü'ne ulaşım çok kolaylaştı

Vezneciler Metro İstasyonu’nun hizmete girmesiyle bölgedeki Beyazıt, Saraçhane, Süleymaniye ve Laleli semtleri ve Kapalıçarşı raylı ulaşım konforuna kavuştu.

İSTASYONA 'VEZNECİLER İSTASYONU 16 MART ŞEHİTLERİ GİRİŞİ' ADI VERİLDİ

Beyazıt’taki İstanbul Üniversitesi öğrencileri, öğretim üyeleri ve çalışanlarıyla Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanları başta olma üzere bölge halkının ulaşımı büyük oranda kolaylaştı. Tarihi Yarımada’daki istasyonun hizmete alınmasının bölge turizmine olumlu katkılar sağlaması da bekleniyor. İstasyona, İstanbul'un işgali sırasında bu bölgedeki karakolda şehit edilen askerler anısına "Vezneciler İstasyonu 16 Mart Şehitleri Girişi" ismi verildi. Ayrıca istasyon girişine olayı üç dilde anlatan anıt da konuldu.

TARİHE UYGUN DİZAYN

Vezneciler İstasyonu yüzeyden 30 m. derinliğinde inşa edildi. Vezneciler İstasyonu’nda ve istasyon girişlerinde, engelli erişimine uygun şekilde uluslararası standartlara uygun yürüme ve ikaz bantları, tutunma barları ve özürlü asansörü tesis edilerek yüzeyden perona erişim kolaylığı sağlandı. Raylara titreşim önleyici elastomer yastık uygulanarak, trenin neden olduğu gürültü ve vibrasyon en aza indirilip seyahat konforu artırıldı. Projenin Tarihi Yarımada'da olması nedeniyle titreşim sönümleyici ve gürültüyü minimuma indiren ray bağlantı sistemleri kullanıldı.

BÜYÜK ENTEGRASYON

Hacıosman-Yenikapı Hattı'nda yer alan Vezneciler İstasyonu’ndan metroya binen yolcular Taksim-Hacıosman yönüne, Yenikapı’ya ve Marmaray aracılığıyla Üsküdar-Kadıköy-Kartal yönlerine, Hafif Metro’yla (Yenikapı-Aksaray arası tamamlandığında) Otogar-Atatürk Havalimanı-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyat Stadı yönlerine hızlı ulaşma imkânına kavuşacak.

Bu haber toplam 3186 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri