Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vezneciler saldırısında 12 kişi gözaltına alındı

11.06.2016 14:27
Vezneciler saldırısıyla ilgili yürütülen soruşturmada, erkek bombacıyla ilişkili olduğu belirlenen 12 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Vezneciler'deki bombalı saldırıyla ilgili 12 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan 5'i ifadelerinin ardından serbest kaldı. Kadın canlı bombanın yanında bulunan erkek teröristle ilişkili oldukları iddia edilen 7 kişinin ise sorgusu sürüyor. Kadın saldırganın aracı Çevik Kuvvet minibüsünün üzerine sürdüğü öğrenildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, 6 polisin şehit olduğu, 5 sivilin hayatını kaybettiği Vezneciler saldırısının faillerini yakalamak için geniş çaplı soruşturma yürütüyor.

Kadın canlı bombayı yönlendirerek bombalı eylemi gerçekleştiren erkek teröristin kimliği belirlendi. Siirt nüfusuna kayıtlı olduğu tespit edilen erkek bombacının İstanbul doğumlu olduğu ve İstanbul'da yaşadığı öğrenildi. Yaklaşık 3 yıl önce örgüt üyeliği suçundan cezaevine girip çıkan erkek bombacıya örgüt tarafından “Bizden haber bekle” denildiği, uzun yıllar hiç irtibata geçilmediği ve sadece bu bombalama eylemiyle ilgili talimat verildiği saptandı.

Yürütülen soruşturmada, erkek bombacıyla ilişkili olduğu belirlenen, aralarında yakın akrabalarının da bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlılardan 5'i polise verdikleri ifadelerinin ardından serbest kalırken, 7 zanlı polisteki işlemlerinin ardından savcılığa sevk edilecek.

ARACIN UCUNU ÇIKARIP MİNİBÜSÜN ÜZERİNE SÜRDÜ

Kadın canlı bombanın olay günü sabah saat 08.00'de otomobilini olay yerine park ettiği, İSPARK otopark görevlisinin “Kalacak mısınız yoksa çıkacak mısınız?” sorusu üzerine “Çıkacağım” diyerek, bombalı aracın ön tarafını hafif çıkış konumuna getirdiği ve Çevik Kuvvet minibüslerinin geçişi sırasında kendisini patlattığı öğrenildi.

Olay yerinde hayatını kaybeden bir kişinin de henüz kimliği belirlenmedi. Yürütülen soruşturmada, zanlının büyük bir ihtimalle yabancı uyruklu olduğu ve ailesinin şimdilik kayıp müracaatında bulunmadığı belirtildi.

Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri