Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vurulan imam için protesto

03.03.2012 09:25
İsveç’te, Özbekistan rejimi muhaliflerinin lideri olarak kabul edilen imam Sobitkhony’un vurularak ağır yaralanması nedeniyle Parlamento önünde gösteri yapan Özbekistan Muhalif Hareketi Üyeleri can ve mal güvenliklerinden endişe ettikleri dile getirdiler

Geçen hafta, İsveç’in Strömsund şehrinde imamlık yapan Özbekistan uyruklu Obidkhon Sobitkhony’un (58) başından tabancayla vurularak ağır yaralanması İsveç’te yaşayan Müslümanlar tarafından büyük tepki ile karşılandı. Özbekistan rejimi muhaliflerinin lideri olarak kabul edilen imam Sobitkhony’un vurulması nedeniyle Parlamento önünde gösteri yapan Özbekistan Muhalif hareketi üyeleri,Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’u protesto etti. Parlamento önündeki gösteriye, Özbek vatandaşlarının yanı sıra, Uygur ve Türk vatandaşlarının da destek vermesi dikkat çekti."Diktatör gidecek, özgürlük gelecek" şeklinde slogan atan göstericiler, "İşkencelere son" yazılı pankartlar taşıdı.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

Grup adına yapılan basın açıklamasında; Özbekistan Muhalif Hareketi İsveç sorumlusu Obidkhon Sobitkhony’un caminin önünde silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmasından Özbekistan Devlet Başkanı Kerimov’un sorumlu olduğu iddia edilerek, bu ülkenin yönetiminin kınandığı belirtildi. Kerimov’un 20 yıldır gücünü muhalifleri yok etmek için kullandığı belirtilen açıklamada, insan haklarına duyarlı ülkelerin ve İsveç’in bu duruma seyirci kalmaması gerektiği vurgulandı. Açıklamada Kerimov’un ajanlarının İsveç’te cirit attığı ve muhalif Özbek vatandaşlarını fişleyerek Özbekistan’a bildirdiği ifade edilirken muhalif Özbekler can güvenliklerinden endişe duyduklarını ve İsveç hükümetinden yardım beklediklerini dile getirdiler.

 

Protestoya destek veren Yeşiller ve Çevre partisi Meclis Grubu Başkanı Türk asıllı milletvekili Mehmet Kaplan ise yaptığı konuşmada İsveç hükümetini eleştirdi. “Özbekistan Muhalif hareketinin lideri imam Obidkhon Sobitkhony’a sığınma hakkı veriyorsanız onu korumanız gerekli’’ diye sitemde bulunan Kaplan, ’’İsveç, binlerce rejim baskısından kaçan Özbek vatandaşlarına sığınma hakkı verdi. Görüyorum ki Özbek kardeşlerimiz peşlerine takılmış olan ajanların yüzünden korku ve endişe içerisinde yaşıyor. Daha kısa bir süre önce de Uygur Türklerinin içerisine karışan Çinli bir ajan deşifre oldu ve yakalandı. Eğer bu insanlar İsveç’i güvenli bulup da sığınıyorsa sende bunları haklı bularak sığınma hakkı veriyorsan, bu insanların can ve mal güvenliğini teminat altına alman gereklidir’’ diyerek İsveç hükümetine bir dizi eleştirilerde bulundu.

 

Protesto alanında bir süre daha slogan atan gösterici grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

004.20120303080323.jpg

 

003.20120303014622.jpg

 

005.20120303014640.jpg

 

009.20120303014653.jpg

 

011.20120303014706.jpg

Kaynak:
Bu haber toplam 2162 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri