Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Washington Post'tan Hicri takvime övgü!

03.01.2016 13:24
Yeni yıla günlerin kısa ve gecelerin uzun olduğu karakışta girilmesini mantık dışı bulan uzmanlar, Müslümanların yılbaşı tarihinin her dönemde değişmesinin güzel bir döngü olduğunu ifade etti.

ABD'deki Washington Post gazetesinde kaleme alınan bir değerlendirmede, dünyanın birçok ülkesinde kullanılan miladi ay takvimindeki yeni yılın başlangıç tarihinin nasıl belirlendiği incelendi. Yeni yıl için ocak ayının belirlenmesindeki tarihi sürecin de değerlendirildiği yazıda yeni yıla, günlerin kısa ve gecelerin uzun olduğu karakış döneminde girilmesinin mantık dışı olduğu ifade edildi.

BÜYÜK ORANDA POLİTİK

Ocak'ın tabiat için bir yenilenme ve tazelenme dönemi olmadığını belirten uzmanlar, aksine bu mevsimde doğal canlılığın genel olarak pasif ve bekleme halinde olduğunu söyledi. 1 Ocak'ın ilk Roma takvimlerinden Jülyen takviminde yılbaşı tarihi olarak belirlenmesinin sebeplerinin büyük oranda politik olduğunu söyleyen uzmanlar; Roma'nın ilk dönemlerinde kullanılan miladi ay takviminde yıl başlangıcının mart olduğunu; fakat konsüller tarafından M.Ö 153'te yapılan düzenlemede yılın 12 aya bölünüp yılbaşı tarihinin ocak olarak değiştirildiğini hatırlattı. Yeni yılın kötü bir vakitte kutlandığı tek takvimin miladi takvim olmadığını belirten uzmanlar, Çin ve Kore geleneksel takvimlerinde de yılbaşının, kışın en çetin geçtiği 21 Ocak ve 21 Şubat'a denk geldiğini kaydetti. Doğal yaşama en uygun yılbaşı tarihinin ilkbahar olduğunu söyleyen uzmanlar, her yıl 20-22 Mart'ta birçok Asya toplumunda kutlanan Nevruz gününün en iyi yeni yıl olabileceğini vurguladı. Hindistan'daki Telugu, Tamil ve Kannada toplumlarının geleneksel takvimlerinde de yeni yıla ilkbaharda girildiğini belirten uzmanlar, Müslümanların Hicri takvimindeki yıl kayması sebebiyle yılbaşı tarihinin her dönemde değişmesinin de güzel bir döngü olduğunu belirtti.

Sabah

Bu haber toplam 1692 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri