Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Assange, temyize kadar gözaltında

14.12.2010 18:46
Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, tecavüz suçlamasıyla Londra'da çıkarıldığı mahkeme tarafından şartlı kefaletle serbest bırakıldı

LONDRA - Aslı Aral - İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi, Assange'ın 200 bin sterlin kefaletle şartlı tahliyesine karar verdi. Davacı taraf olan İsveç'in kararı, temyize götüreceği açıklandı.

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ı bugün İngiltere'nin başkenti Londra'daki duruşmasında avukatları Mark Stephens ve Geoffrey Robertson savundu. Duruşmada avukatlar, Assange'ın kefaletle serbest bırakılmasını talep etti. Yargıç bu talebi kabul ederken, bir sonraki duruşmanın 11 Ocak 2011'de yapılmasına karar verdi.
Yargıç ayrıca tahliye şartlarını belirledi. Buna göre, Assange'ın pasaportuna el konulacak, elektronik kelepçe takılacak ve polis gözetiminde olacak.
Yaklaşık 1 saat 20 dakika süren duruşmada ayrıca, aralarında Amerikalı film yapımcısı Michael Moore, İngiliz sosyetesinin önde gelen isimlerinden Jemima Khan, gazeteci John Pilger, İngiliz film yönetmeni Ken Loach gibi isimlerin de bulunduğu 10 kişinin Assange'ın serbest bırakılması için kefil olduğu açıklandı.
Mahkemenin önünde ise 100'den fazla gazeteci ve protestocu yer aldı.
Geçen haftaki duruşmada yargıç, Assange'ın kefaletle serbest bırakılması talebini reddetmiş ve gözaltı durumunun devamına karar vermişti. Assange yaklaşık bir haftadır Londra'daki Wandsworth cezaevinde tutuluyordu. 
Julian Assange kurucusu olduğu Wikileaks'ın yayımladığı gizli belgeler nedeniyle yargılanmıyor. İsveç Assange'ı iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve kendisine iadesini talep ediyor. Assange ise iddiaları reddediyor ve İsveç'e iadesini önlemek için mücadele edeceğini söylüyor.

İSVEÇ, MAHKEME KARARINI TEMYİZE GÖTÜRÜYOR
İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesinin Wikileaks'in kurucusu Julian Assange ilgili bugün aldığı kararı, davacı taraf olan İsveç'in temyize götüreceği açıklandı. Temyiz duruşmasının ise 48 saat içinde yapılması bekleniyor.
Londra'daki Yüksek Mahkeme'de görülecek temyiz duruşmasına kadar Julian Assange'ın Wandsworth Cezaevi'ndeki gözaltı durumunun devam edeceği belirtiliyor.

BU AKŞAM DA HAPİSHANEDE
Assange'ın avukatı Stephens ise kararın ardından açıklamalarda bulundu.
Stephens mahkemeye ödenmesi gereken 200 bin sterlinin nakit olarak temininin istendiğini ve bu miktarı mahkemeye teslim etmelerinin zaman alacağını söyledi. Müvekkilinin bu nedenle bu akşamı da büyük olasılıkla Londra'daki Wandsworth cezaevinde geçireceğini kaydeden Stephens, Assange'ın hemen serbest bırakılmama nedenlerinden birinin de İsveç'in mahkemenin aldığı kararı temyize götürme olasılığı olduğunu söyledi. Stephens, İsveç tarafının kararı temyize taşıma olasılığıyla ilgili olarak, "Eğer davacı taraf bu kararı temyize taşırsa bu zulüm olur" dedi. 
Avukat Stephens ayrıca, Assange'ın her zaman İngiliz hukukuna güvendiğini kaydetti.

DURUŞMANIN AYRINTILARI TWITTER'DA
Amerikalı film yapımcısı Michael Moore, İngiliz sosyetesinin önde gelen isimlerinden Jemima Khan, gazeteci John Pilger, İngiliz film yönetmeni Ken Loach gibi kişiler ise Assange'ın serbest bırakılması için kefil olduklarını açıklamışı.
Bu arada, İngiliz basını, yargıcın duruşmayı izleyen gazetecilerin sosyal iletişim ağı Tweeter aracılığıyla duruşmada olanları duyurmalarına izin verdiğini bildirmişti.

Bu haber toplam 1510 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri