Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Wilders bu kez baltayı taşa vurdu!

12.02.2012 13:47
Hollanda'da yıllardır ''Müslümanları geri gönderelim'' kampanyaları yürüten Geert Wilders liderliğindeki Özgürlük Partisi Orta ve Doğu Avrupalıları da hedef alınca AB'nin sert tepkisiyle karşılaştı.

Irkçı partinin geçen hafta açtığı bir internet sitesinde, halktan Hollanda'daki Orta ve Doğu Avrupalı göçmenlerden şikayetlerini bildirmeleri isteniyor. Partiye ait internet sitesinde ''Orta ve Doğu Avrupalılar nedeniyle bir sorunla karşılaştınız mı? İşlerinizi Polonyalılara, Bulgarlara ya da Rumenlere kaptırdınız mı? Onları geri göndersek daha iyi olur mu?'' gibi sorular yöneltiliyor.

Avrupa Parlamentosu'nun en büyük siyasi grubu Hristiyan Demokratlar, ırkçı partinin bu girişimini kınayarak söz konusu internet sitesinin ''doğrudan bir grup halkı hedef alması ve onlara nefreti beslemesi nedeniyle Avrupa'nın özgürlük anlayışıyla bütünüyle çeliştiğini'' belirtti.

Hristiyan Demokrat gruptan yapılan açıklamada, ''II. Dünya Savaşı'nda Hollanda'yı özgürleştirmek için birçok Polonyalı asker hayatını kaybetti. Polonyalı göçmenler Hollanda'da çalışıyor, vergi veriyor ve ülke ekonomisine değerli bir katkı yapıyor. Hollanda, Orta ve Doğu Avrupalı göçmenleriyle gurur duymalıdır'' denildi.

Açıklamada, tüm 27 üyeden AB vatandaşlarının Birliğin her bir yanında kendilerini evinde hissetmeleri gerektiği kaydedilerek ''Sorunlar günah keçisi aranarak değil, diyalogla çözülmelidir'' vurgusu yapıldı.

AB Komisyonu'nun adalet ve temel haklardan sorumlu Başkan Yardımcısı Viviane Reding de ırkçı partinin açtığı internet sitesinin AB değerlerine bütünüyle aykırı olduğunu ve ''açıktan hoşgörüsüzlük çağrısı yaptığını'' ifade ederek, ''Avrupa'da özgürlüğü destekliyoruz. Vatandaşlarının istedikleri yere yerleşebildikleri, çalışabildikleri ve eğitim alabildikleri açık bir kıtayı destekliyoruz. Sorunlarımızı vatandaşlarımıza masallar anlatarak değil, daha fazla dayanışmayla çözüyoruz'' dedi.

Brüksel'den gelen tepkilere ''Avrupa defolsun'' cevabını veren Wilders, internet sitelerinin büyük ilgi uyandırdığını ve göçmenlerle ilgili şu ana dek 30 binin üzerinde şikayet aldıklarını söyledi.


 

Bu haber toplam 2858 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri