Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Windows'tan daha fazlasını alın

09.03.2009 19:42
Windows 7 yolda olabilir ama Vista'dan daha fazlasını elde etmek halen mümkün. İşte Vista'ya hükmetmenizi sağlayacak ücretsiz ama fonksiyonel, basit ama işlevsel 5 farklı uygulama!
İster beğenin, ister beğenmeyin Windows Vista gayet şık bir grafiksel kullanıcı arayüzüne (GUI - Graphics User Interface) sahip. Bu Windows'un sadece grafiksel yüzünün geliştiği ve başka gelişmelere kapalı kaldığı anlamına gelmiyor. Buna en güzel örneklerden bazıları ise küçük uygulamalardan büyük ince ayar araçları... Web'de neredeyse tamamen ücretsiz birçok araç bulmak mümkün.


Vista'yı kendine getiren 5 farklı araç


Bazı uygulamalar evde kullanımı kolaylaştırmak üzere tasarlanmış projeler olarak yola çıkmış ancak bakıldığında dünya çapında dağıtımı olan uygulamalara dönüşmüş. Büyük projelerin yazılım geliştirme şirketlerinden gelmesine de alıştık. Sizler için büyük şirketlerinki kadar olmasa da heyecan yaratan, özellikle işlevleri itibariyle kurtarıcı rolündeki ev yapımı olarak yola çıkan projelere konu olmuş yazılımlara el attık.

Bu yazılımlar sistem gücüne tok olmaları, tonla para gerektirmemeleri ve yıllık kullanım kısıtlamaları gibi yerine göre sıkıntı verici konulardan uzak kalıyor. Bu yazılımlara örnek gösterebileceğimiz ilk 5 yazılım ise şunlar:* Launchy-basit, kullanım ve kurulumu kolay başlangıç uygulaması

* TweakVI Basic-Otomatik pencere boyutlandırıcı

* Sizer- Windows'un grafiksel kullanıcı arayüzündeki gizli ve aşikâr ayarları düzenlemenizi sağlayan program.

* Vispa-Sizer'a benziyor ama daha fazla seçenek ve yeteneğe sahip.

* AllSnap-Masaüstündeki pencerelerin organizasyonunu sağlayan minik uygulama

Başlatma Uygulaması: Launchy

Zaman zaman aradığınızı sistemde bulmak ciddi sorun olur. Aksi gibi bu durum bir de sık kullandığınız programlarda baş gösterir. Masaüstünde bu programlara çabuk bir şekilde ulaşmak için çeşitli yöntemler mevcut. Bunlar arasında hızlı başlat çubuğu, masaüstü kısayol ikonları ve Vista ile yakından tanıdığımız kenar çubuğu bulunuyor. Tabi dilerseniz başlat menüsünü de kullanabilirsiniz. Windows Vista programları çağırmak için kullanışlı veya kullanışsız çeşitli yöntemler sunuyor.


Bu haber toplam 1062 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri