Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yağmuru önceden hisseden bina

03 Şubat 2009 / 17:07
İklim sensörü sayesinde yağmur tanecikleri henüz atmosfere girmeden önce bina kendini korumaya alıyor
Konya'da bir inşaat firması tarafından yapılan evler iklim sensörü sayesinde yağmur tanecikleri henüz atmosfere girmeden önce otomatik olarak devreye girerek camları korumaya alıyor. Lüks otel konforundaki dairelerin çoğunluğu, büyüklüğüne göre 300 ile 350 bin Türk Lirası arasında satışa sunuluyor. Birçok firma ekonomik krizi gerekçe göstererek işçi çıkartırken Evrol İnşaat Firmasının sahibi Erol Satıcı, krizin kendilerini etkilemediğini açıkladı.Konyalı İşadamı Erol Satıcı'nın dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizden kurtulmak için hayata geçirdiği lüks 'residence'lar, adeta kapışılıyor. Konya'nın ilk akıllı binalarının en önemli özellikleri ise sensörler sayesinde yağmuru ve güneşi önceden hissetmesi. Bu sayede pencereler ya kendiliğinden kapanarak koruma sağlıyor ya da açılıyor. Yine binalar hızlı ve kablosuz internet, havuz, alışveriş merkezi, spor salonu, bell boy gibi birçok özellik taşıyor. Evrol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Satıcı, Konya'nın ilk akıllı binalarını inşa ederek krizi fırsata çevirdiklerini kaydetti.

Firma sahibi Erol Satıcı, "Krizi fırsata çevirmenin yolu alışılmışın dışında projeler üretmekten geçiyor. Akıllı binalarda kalite ve teknolojiyi buluşturarak vatandaşın hizmetine sunduk. Şimdi 176 dairelik yeni bir residence daha inşa etmeye başladık. Yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz." dedi.

Akıllı binaların özellikleri hakkında da bilgi veren firma sahibi Satıcı, 170 ve 200 metrekarelik dairelerin lüks otel konforunu aratmadığının altını çizerek şöyle konuştu: "Yaptığımız konutların en önemli özelliklerinin başında yağmur yağdığında kapanan panjurların; güneş açınca da perdelerin otomatik olarak kapanması geliyor. Arabanızla garaja girdiğinizde isteğinize göre evinizdeki tv açılabiliyor. Duş siz evinize gelene kadar hazır oluyor. Mutfakta çay seti devreye giriyor. Evdeki ses yalıtımı sayesinde sinema keyfini yaşayabilirsiniz. LCD plazma ve multimedya sistemi akıllı panele bağlı. Örneğin sinema moduna geçildiğinde odanın ışığı otomatik azaltılıyor, panjurlar sıfır kapanıyor."

"EKONOMİK KRİZ BİZİ ETKİLEMEDİ"

Ekonomik krizin kendilerini etkilemediğini vurgulayan Erol Satıcı, krizin iyi yönetilmesi durumunda birçok fırsat sağlanabileceğini kaydetti. Lüks konut yapmalarına rağmen dairelerin hepsini sattıklarının altını çizen Satıcı, "Biz kriz öncesinde konutları tamamlamıştık. Krize hazırlıklı girdik. Konya'nın ilk akıllı binalarını inşa etmemize rağmen insanlar büyük teveccüh gösterdi. Bu konutların yanı sıra yeni inşaatlarımız da devam ediyor. Kriz bizi etkiledi dersek yanlış olur" ifadelerini kullandı.Kaynak:
Bu haber toplam 8002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri