Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yahudiler Osmanlı eserine ve camiye saldırdı

08.01.2013 11:47
Davud Peygamber Camisi'ne yönelik saldırıyı Yahudi grupların yaptığı, Osmanlı döneminden kalma eserlerin de tahrip edildiği belirtildi.

 

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu, Yahudi grupların Kudüs'teki tarihi Davud Peygamber Camisi'ne saldırdıklarını açıkladı.
 
Kurum tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yahudi grupların Mescid-i Aksa'nın güney batısında bulunan Al ed-Dücani Mahallesi'ndeki tarihi Davud Peygamber Camisi'ne saldırdıkları, caminin üç cephesindeki Osmanlı döneminden kalma 17. yüzyıla ait mermerlerin ve çinilerin tahrip edildiği belirtildi.
 
Açıklamada, İsrail'in daha önce tarihi İslam eseri olmasına rağmen ele geçirdiği caminin birinci katını sinagoga dönüştürdüğü ifade edildi.
 
Tarihi camiye düzenlenen saldırının Kudüs'te öfkeye sebep olduğu belirtilen açıklamada, bunun camiye düzenlenen ilk saldırı olmadığı kaydedildi.
 
El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu Başkanı Zeki Muhammed İğbariyye, tarihi Davud Peygamber Camisi'ne düzenlenen ve 'korkakça' diye nitelediği saldırının, Kudüs'teki İslami eserlere yönelik saldırılar zincirinin bir halkası olduğunu dile getirdi.
 
İğbariyye, caminin asıl sahiplerine iade edilerek İslami cami niteliğinin geri verilmesini istedi.
Bu haber toplam 3762 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri